Eğitim

Asci Kodları Kim Buldu, Kim İcat Etii?

ASCII, İngilizce American Standart Code for Infromation Interchange yani “bilgi değişimi için Amerikan standart kodlama sistemi” anlamına gelen İngilizce kelimelerin baş harfinden olaşan bir kısaltmadır.

Ascii kodlarını kim buldu diye merak ediyorsanız hemen belirtelim, ANSI tarafından 1963 yılında bulunmuş ve bir standart olarak yayınlanmıştır. ANSI yine İngilizcesi American National Standarts Institute kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Enstitü ABD devleti için çalışan, endüstriyel alanlarda standartları oluşturan ve yayınlayan özel bir şirkettir. ANSI diğer ISO ve IEC gibi NIST olarak bilenen ABD Federal Devletinin resmi standart enstitüsü  üyesidir.

Ascii kodlama sistemi Latin Alfabesine dayanır ve 7 bitlik bir karakter setidir. Ascii’de kontrol karakterleri olarak bilinen ve basılmayan 33 tane karakter mevcuttur. Bunun haricinde ise 95 adet basılabilen karakter mevcuttur.

Kontrol karakterleri ekranda çıkmayan ve sadece metin akışlarını kontrol etmeye yarayan karakterlerdir. Basılan karakterler ise normal olarak ekranda gördüğümüz karakterlerden oluşmaktadır.

Ascii karakterlerini bilgisayarda bir metin yazılabilen alana yazdırmak için klavyedeki ALT tuşuna basılı tutarak, karakter için tanımlanmış sayıyı tuşlamanız gerekmektedir.

ASCII karakterleri, 128 karakterin haricinde, Genişletilmiş ASCII olarak bilinen bir 128 karaktere daha sahiptir. Böylece toplam 256 karaktere ulaşmıştır. Toplamda 256 karaktere sahip olmasına rağmen birçok dilde bu sayı bütün simgeleri karşılamaya yetmiyor. Bu nedenle, bölgesel karakter ve simgeleri de karşılamak için ASCII çeşitlemeleri düzenlenmiştir.

Kuzey Amerika, Batı Avrupa, Avustralya ve Afrika dillerine ait yazılım programlarında ISO 8859-1 olarak da bilinen ASCII tablosu kullanılmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı