Spor

At Yarışı’nı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Ülkemizin popüler olan sporlarından biridir, özellikle izleyicisi bir hayli çok olan spor dallarındandır. At Yarışı en eski ve en yaygın spor dallarından birisidir. İlk olarak ise eski Türk Devletleri tarafından yapılmıştır. Hititler, Asurlular, Romalılar ve Mısırlılarında at yarışı düzenlediği tarih kayıtlardan mevcuttur.

Homeros’un yaklaşık milattan önce 9 veya 8. yüzyıllarda yazdığı tahmin edilen İlyada isimli meşhur destanında da at yarışlarından söz edilmiştir. Arap, Pers, Çin ve Kuzey Afrikalı at binicilerinin de at yarışı yaptıkları bilinmektedir.

İlk olarak düzenli yarışlar ise 17. YY sıralarında İngiltere Kralı olan II. Charles döneminde yapılmıştır. 1665’te de Kuzey Amerika’da ilk resmi at yarışı düzenlenmiştir. Bugünkü uluslar arası düzenini ise at yarışları 19. YY’da kazanmıştır.

Günümüzün en ünlü yarışı ise İngiltere Liverpool’da düzenlenen Aintree engelli koşu pistinde düzenlenen Büyük Ulusal Yarıştır. Günümüzde at yarışları 2 tür olarak düzenlenmektedir: Safkan ve Yarımkan. Ayrıca yarışlar düz ve engelli olmak üzerede ikiye ayrılmıştır. Genellikle düz koşulara en değerli yarış atları katılmaktadır ve bu yarışların tamamı büyük ödüllü olmaktadır.

Ülkemizde ise at yarışları Osmanlı Devleti döneminde Orhan Bey tarafından Bursa’nın alınışından sonra başlatılmıştır. 17. YY’da da Edirne’de ve Yıldız Köşkü’nde at yarışları yapımıştır. 19. YY’da ise Bakırköy Veli Efendi topraklarında (bugünkü Veliefendi Hipodromu’nun bulunduğu yer) ve Kağıthane’de at yarışları yapılmaktaydı. Cumhuriyet döneminde ise ilk kez 1924’de yapılmıştır.

Ünlü Gazi Koşumuz ise 1927’de başlamıştır. Günümüzde ise başlıca büyükşehirlerde ve ulusal kupalarda at yarışları düzenlenmektedir

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı