Genel

Ateşi İlk Kim Buldu?

İlk olarak ateşin bulunmasının, ne zamanlara dayandığı konusunda çeşitli düşünceler olmasına rağmen ateşe dair ilk kalıntılar günümüzden 790 bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. İsrail’in Doğu ve Batı Şeria bölgelerinin kesiştiği kısımda yapılan araştırmalar o dönemde ateşin, geyik kemikleriyle birlikte kullanıldığının tespit edilmesi, o dönemlerde ateşin aktif olarak kullanıldığının işareti olarak kabul edilmektedir.

Ateş ile ilgili bulunan daha eski bir kalıntıya henüz rastlanmamış olması ateşin 790 bin yıl öncesinde, ilk olarak kullanıldığının sembolü olarak kabul edilmesine sebep olmuştur.

Ateşin ilk olarak nasıl ve ne şekilde kullanıldığı konusunda ise hala çok çeşitli tahminler yapılmaktadır. O dönemin iklim yapısı ve o dönemde yaşanan durum göz önüne alındığında kabul edilen en büyük tezin, ateşin yıldırımların etkisiyle yanan ağaçlardan kor taşınması sonucu önce ısınma sonrasında ise yiyecek ihtiyaçlarının temin edilmesine sebep olduğu düşünülmektedir.

İnsanlar ateşte pişmiş yiyeceklerin lezzetini tattıktan sonra, çeşitli çabalara girmişlerdir. Birbirine sürtünen çakmak taşlarının çıkardığı kıvılcımlar ve yapı olarak hızlı hareket ettiğinde alevlenmeye müsait olan ağaç dallarının insanlara uygun zemin hazırlamasına neden olmuştur. Daha sonrasında ise insanlar ellerinde bulunan tüm imkanları kullanmışlardır.

İnsanların modern olarak ateş elde etmesine sebep olan alet ise sanılanın aksine kibrit değil çakmaktır. İlk olarak sıkıştırılmış gaz kütlesinin çakmak taşı etkisinde yanmasına sebep olan sistem 1800’lü yıllarda Avrupa da kullanılmıştır. İlk kibrit ise 1827 yılında kimyacı Johny Walker tarafından bulunarak günümüz insanlarının modern ateş ihtiyacı karşılanmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı