Eğlence

Balonu Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Bulunduğumuz tarihten binlerce yıl öncesinde insanlar, avladıkları ve iç organlarını boşalttıkları hayvanların bazı organlarını şişirmişlerdir. Bu şekilde yüzmüşler su ve hava arasında ki farklılığı anlamaya çalışmışlardır. Modern olarak içine hava doldurulmuş bir balonun yükseleceği düşüncesi ise eski tarihlerden çok daha sonralara dayanmaktadır.

17 yy sonlarında Evangelista Torricelli (İtalyan bilim adamı) yeryüzünde gaz halinde bulunan maddelerin gösterdiği değişim evreleri hakkında deneyler yaparken, içine hava doldurulmuş bir balonun yükseleceği fikrini ortaya atmıştır. En hafif gazın, hidrojen olduğunu ise Robert Böyle (kimyacı) kanıtlamış ve hidrojenin havadan 15 kat daha hafif olduğunu ispatlamıştır. İlk kez hidrojeni Henry Cavendish isimli bilim adamı tartmıştır.

Gerçek anlamda hidrojenin balon ile tanışıp gökyüzüne yükselme deneyleri ise; 1782 yılına uzanmıştır. O dönemde kağıt üreticisi olan Fransız Joseph ve Etienne Montgolfier kardeşler bir oda içerisinde ısıttıkları ipekten yapılma balonu belirli bir yüksekliğe kadar çıkarmışlardır. Daha sonralarında ise geliştirdikleri bu balonla tam iki bin metre yüksekliğe çıkmayı başarmışlardır.

Bir diğer deneme ise aynı sene olmuştur. Adres yine Fransa’dır. Bir fizikçi olan J.A.C. Charles Paris’te sıcak hava ile doldurduğu balonla yükselerek Paris semalarında tur atmıştır. Fakat böyle bir yeniliğe henüz hazır olmayan Paris’liler J.A.C. Charles’ ın beklemediği bir tepkide bulunmuşlar ve ellerine aldıkları her şeyi bu gökten gelen canavarın üzerine fırlatmışlardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı