Toplum

Bisikleti Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Tarihin tozlu sayfalarına şöyle bir göz gezdirdiğimizde, görürüz ki zamanın da bulunmuş pek çok icat ilk dönemlerinde beklenen ilgiyi görmemiştir. Bunun sebebi o icat’a olan ihtiyacın henüz insanlar tarafından fark edilmemesi olabilir. Fakat bazen öyle istisnalar çıkar ki karşımıza, büyük bir hız ile gelişerek herkesin ilgi odağı haline gelir.

Değişimini tamamlarken aynı zamanda ünü büyük bir hızla dünyanın dört bir köşesini saran bir buluşa değineceğiz şimdi: bisikletin bulunuşu

Tarih boyunca bisiklet gibi insan ulaşımında kullanılan ürünlere rastlanılmıştır. Ama gerçek anlamda bir taşıma aracı olan bisiklete rastlamak için biraz daha ileriye dönük olarak düşünmemiz gerekmektedir. Bu sebepten 18. Yy sonlarının Fransa’sına kadar gidiyoruz.

Baron Drais isimli bir mucit bizim karşımıza ilk olarak pedalsız direksiyonsuz bir bisiklet modeli ile çıkıyor. Ünü hızla artan bu aracın ikinci modeli ise 1861 yılında karşılıyor bizi, bu sefer yine pedalı yok ama rahat olmasa bile bir koltuğu ve direksiyonu var. 1865 yılında ise ön tekerinden pedallı bisiklete rastlıyoruz.

Baron Drais, sırasıyla bu güzel üründen kazandığı para ve ününde etkisi ile pek çok yeni bisiklet modeli üretiyor.1875 yılında ise ilk modern bisiklet olan Velocipede (velospit) ortaya çıkıyor.

60’lar Türkiye’sinde pazara girme fırsatı elde eden velospitler’in o zaman ki değerleri ortalama bir traktör parasına eş olduğunu söylenmektedir. Şimdi ise oldukça uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı