Yiyecek

Coca Cola’yı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

John S. Pemberton, bir eczacı ve bir mucitti. Atlanta, Georgia’da yaşayan Pemberton, pek çok ilaç icat etti. Bir çok icadı başarısız oldu ve hiçbiri para getirmedi.

Yasak kanunu 1886 yılında Atlanta’da yürürlüğe girdiğinde, John Pemberton içecek pazarını denemek için mükemmel bir zaman olduğunu düşündü. Bu zamanlarda, soda insanları bir araya getiren  bir kaynak, ve onları  barlardan uzak tutan, daha az alkol tüketimine teşvik eden bir alkol karşıtlığı hareketi oldu. Popüler sinir toniği, uyarıcı ve baş ağrısına çare olan formülünü, “Pemberton Fransız Şarap Kolası” olarak  değiştirdi ve yeniden yazdı.Şarap yerine şeker kullandı ve şurubu karbonatlı sui le karıştırdı,böylece ideal bir “alkolsüz içeçeği” oluşturdu. Içecek ilk olarak,8 Mayıs 1886’da Atlanta Jacob Eczanesinde beş sente halka satıldı.

Coca Cola’yu yaratan Pemberton, pazarlama alanında yeteneksizdi, bu yüzden muhasebecisi Frank Robinson, resmin içine girdi. Robinson patent ofisine formülü için başvurdu; bir logo tasarladı; adını “Coca-Cola,” olarak önerdi, ve sloganı da “Yenilik veren molalar,” yazdı.

Coca-Cola ilk yıl çok iyi iş yapmadı, ve Pemberton ilerde gelecek başarıyı hiç görmedi. Ağustos 1888 yılında ölmeden önce, işin bölümlerini Atlanta eczacısı ve işadamı  Asa Candler’ın dahil olduğu çeşitli ortaklara sattı.

2300 $’lık toplam maliyetle, Candler 1891 yılında Coca-Cola’nın tek sahibi oldu ve ücretsiz Kola için kuponlar dağıtması için seyyar satıcılar işe alarak, işi kurtardı. O, takvimler, posterler, ve yer imleri gibi her şeyin üzerine Coca-Cola logosunu yapıştırarak, onu ulusal bir marka haline getirdi. 1892’de, Candler’ın ticari kafası satışları on kat artırdı. Ayrıca yorgunluk ve baş ağrısı gidermek için bir ilaç olarak Coca-Cola şurubunu satmaya çalıştı. Kongre, tüm ilaçlar için bir vergi geçirdikten sonra, Coca-Cola sadece bir içecek olarak satıldı.

1894 yılında, Vicksburg, Mississippi’li Joseph Biedenham Coca-Cola’nun ilk şişeleyicisi oldu. O,şişeleme makinesini bir soda tezgahının arkasında kurdu ve Mississippi nehri boyunca içecek sattı.1899 yılında, Benjamin Thomas ve Chattanooga, Tennessee’li Joseph Whitehead tüm Amerika Birleşik Devletleri’nde Coca-Cola şişelemek ve satmak için Asa Chandler’dan gelen hakları elde etti. Onlar dünya Coca-Cola şişeleme sistemini geliştirmek için,yine Chattanooga’lı olan John Lupton’I aralarına aldılar.

1916 yılında şişeleyiciler,Coca-Cola’ya farklı bir paketleme anlayışı sağlayan özgün bir şişe biçiminde karar kıldılar. Tanımlanabilir şekli Indiana,Terre Haute Kök Cam Şirketi tarafından dizayn edildi.

Coca-Cola Şirketi küresel bir oluşumdur. İçecek, ne zaman ve nereye giderse gitsin popüler oluyor, zaten toplam gelirinin % 70’I dış satışlardan elde ediliyor.

Kola uzayda tüketilen ilk alkolsüz içecek oldu.

“12 Temmuz 1985’te, Coca-Cola astronotlar tarafından Uzay gemisi Challenger’da  test edildiğinde uzayda tüketilen ilk alkolsüz içecek oldu “. NASA ile çalışarak, Coca-Cola Şirketi, uzay teneke kutu teknolojisinin ilk gelişiminde 250.000 $’dan fazla yatırım yaptı. “

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı