Genel

Deniz Fenerini Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Deniz Fenerlerinin yapılma amacı gemilere yol göstermektir. Kule halinde inşa edilirler ve açık denizlerde çok uzak mesafelerden görülebilirler.

Bilinen en eski Deniz Feneri, Milattan Önce 7.yy’da Sigeon’da yapılmıştır. Bugünkü adı Kumkale’dir ve Çanakkale iline bağlıdır. Ayrıca İstanbul Boğazı’nın Trakya yakasında bulunan Timee ve karşı kıyıdaki Chrysopolis  ( Üsküdar ) deniz fenerleri M.Ö. 2.yy da yapıldığı bilinmektedir.

Ancak yine de dünyadaki en ünlü deniz feneri şüphesiz, aynı zamanda dünyanın 7 harikasından birisi olarak kabul edilmiş İskenderiye Deniz Feneridir. İskenderiye M.Ö. 280 yılında Knidos’lu Sostrates tarafından Pharos adasın üzerinde bulunmaktadır. Yüksekliği 135 metre olan bu devasa yapı, ne yazık ki 14.yy da meydana gelen bir depremde yıkılmıştır.

İskenderiye Fenerinde kullanılan teknik, reçineli tahtaları yakarak, ateşin oluşturduğu ışığı da metal aynalar ile uzaklara yansıtmak üzerine kuruluydu.

Fener ışıklarının görünme mesafesi, fenerin bulunduğu kulenin yüksekliği ve ışığın yoğunluğu ile hesaplanır ve şu formül kullanılmaktadır. Görünme Mesafesi = 2.075(H 0,5 +h 0,5)

Fener kulelerinde ışık kaynağı olarak 1800 lü yılların başlarına kadar odun ve kömürün yakılması ile sağlanmıştır. Bu yıllardan sonra balina, domuz, kakao, kolza ve madeni yağlar kullanılmaya başlanmıştır. Bunun dışında Hava Gazı, Petrol, Asetilen, ve elektrik ışık kaynağı olarak kullanılmıştır.

Bir ateş yakıldığında, yakılan ateşten elde edilen ışık eğer bir yansıtıcı yok ise % 97 oranında kaybolmaktadır. Bir yansıtıcı var ise, bu kez % 83 ü kaybolur. Mercek kullanımına geçilmesiyle beraber bu oran % 17 lere kadar düşmüştür.

Ülkemizde ise bilinen 372 adet deniz feneri bugün 8334 kilometre uzunluğundaki kıyılarımızı aydınlatmaktadır

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı