Uzay araçlarında kullanılan patlayıcılar, dinamiti icat eden insanlık tarihinin köklerine kadar uzanabilir. Bir uzay mekiğinin her fırlatılışında, stratejik olarak yerleştirilen ve kesin olarak zamanlanan patlayıcı araçları görevin tam olarak başarıya ulaşması için çalışmak zorunda. Patlayıcı madde fırlatma kulesinden uzay mekiği aracını serbest bırakmak için ateşlendi. Ayrıca mekik katı roket yükselticilerinden (SRBs) ve dış tanktan ayrıldı. Diğer şarj dinamoları SRBs üzerindeki paraşütleri harekete geçirdi ve yükselticiler okyanusa vurduktan sonra onları serbest bıraktı. Patlayıcılar da mekiğin burun iniş takımını aşağı doğru itti ve iniş sırasında sürükleme paraşütlerini konuşlandırdı.

Patlayıcılar da yerdeki insanları korumak için dış tank ve SRBs üzerine monte edildi.Uzay mekiği Challenger patladıktan sonra, bir güvenlik görevlisi nüfuslu alanlar üzerinde uçmalarını engellemek için SRBs üzerindeki patlayıcıları tetikledi.

Mekik ve diğer uzay araçlarında kullanılan patlayıcılarının kökeni, 1867 yılında dinamiti icat eden İsveçli bir mühendis olan Alfred Nobel’a kadar uzanıyor. 21 Ekim 1833 tarihinde Stockholm doğumlu, Alfred Nobel mucit Immanuel Nobel oğlu ve insan anatomisi ve dilbilime yaptığı katkılarla bilinen ünlü 17. yüzyıl İsveçli bilim adamı Olaus Rudbeck’in soyundandı.

Alfred Nobel, dinamiti icat eden adam

Alfred Nobel 18 yaşındayken, kimya okumak için dört yıllığına Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Stockholm’a döndükten sonra, Nobel patlayıcıların geliştirilmesi ve nitrogliserinin güvenli üretimi üzerinde odaklandı. Nobel nitrogliserinin kizelgur toprağı ile birleştirildiğinde işlemek için çok daha güvenli olduğunu keşfetti. Karışım koruyucu bir kaplama içine konur ve bir patlatma kabı ve fitili kullanarak ateşlenirdi.

Nobel, Yunanca’da “güç” anlamına gelen dinamiti icat etmişti.1867 yılında dinamitin patentini aldı ve ilk kez Surrey, İngiltere’de bir taş ocağında göstermişti. İlerleyen yıllarda, daha verimli karışımların kullanımı ile ilk tasarımını büyük oranda geliştirdi.

Dinamit, katı kayaları patlatmak zorunda olan madenciler ve demiryolu inşaatçıları için bir nimet olduğunu kanıtladı.Patlayıcı sıkı deliklerin içine sığabiliyordu ve şantiyelerde güvenliği büyük oranda geliştirerek, belli bir mesafeden ateşlenebiliyordu.

Elbette ki, dinamit bir silah olarak da kullanılabilir. Nobel’in kardeşi Ludvig Cannes’da öldüğünde, bir Fransız gazetesi yanlışlıkla Alfred’in ölüm ilanı yayınlanmış ve”Le Marchand de la mort est mort.” (“Ölüm tüccarı öldü.”),diye ilan yapmıştı.Nobel’in dinamiti icat etmesindeki esas amacının, daha fazla kişiyi öldürmenin daha hızlı bir yolunu bulmak olduğunu yazmıştı gazete.

Bu şekilde hatırlanacağını için üzüldüğünden, Nobel, Nobel Barış Ödülü de dahil olmak üzere, onun adına bir dizi ödüller kurdu.1896 yılında öldüğünde, dinamitin mucidi Nobel ödüllerini finanse etmek için 1,8 milyar kron (bugünün dolar fazla $ 250 milyon dolarından daha fazla)miras bıraktı.