Bilim

Fibonacci Sayılarını Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Fibonacci sayıları veya dizisi olarak bilinen sayı kümeleri, her sayının bir önceki ile toplanmasından meydana gelmektedir.

Fibonacci sayılarını kim buldu – Fibonacci dizisini kim icat etti

Adını, Leonardo Fibonacci den almaktadır. Leonardo Fibonacci 1170 yılında dünya gelmiş ve 1250 yılında ölen ünlü İtalyan matematikçidir. Yaşadığı dönem olan Orta Çağın en yetenekli matematikçilerinden birisidir.

Fibonacci, modern matematikte Hint Arap Sayılarının Avrupa’ya getirilmesiyle ve Liber Abaci isimli hesaplama yöntemleri kitabı ile tanınmaktadır. Fibonacci sayı dizesi ilk defa, yazdığı Liber Abaci kitabının içerisinde yer alan modern sayılarla hesaplanmış dizi olarak karşımıza çıkar.

Sayı dizilerinin ortaya çıkma hikayesi de ilginçtir. Matematikçi bir arkadaşına ait olduğunu iddia ettiği bir soru sorar. Probleme göre arkadaşının bir çiftliği vardır ve bu çiftlikteki bir çift tavşan ilk iki ay yavru yapmazlar. Üçüncü aydan itibaren ise her çift, her ay, bir çift yavru yapar. Bu koşullara öre ünlü matematikçinin arkadaşı bir çiftle başladığı bu serüvende kaç ay sonra, kaç çift tavşanı olur.

Yukarıdaki problem tahmin edeceğiniz gibi ancak Fibonacci’nin bulduğu yöntem ile çözülebilir. Tavşanların başlarına gelebilecek sorunlar elbette matematiği ilgilendirmez.

Problemin çözümü için F1 =1, F2= 1 ve Fn = ( Fn-1 ) + (Fn-2), n>2 şeklinde bir formül düzenlememiz gerekiyor. Elbette problemin çözümünü önceden bildiğimiz için merak edenler olabilir diye paylaşalım.

Fibonacci yöntemi ile bulunabilecek çözüm, 354 224 848 179 261 915 075 dir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı