Yiyecek

Fıstık Ezmesini Kim Buldu, Kim İcat Etti

NASA astronotu Peggy Whitson Uluslararası Uzay İstasyonu gemisinde geçirdiği yıl boyunca, alışılmadık bir şey fark etti: ağız tadı değişmişti. “Daha önce benim en sevdiğim yiyecek fıstık ezmesiydi,” dedi. “Yerde büyük bir hayranı değilimdir, ama uzayda bana fıstık ezmesi yetişmiyor.”

Nedeni ne olabilir? Ağırlığın olmaması  bir astronotun tat tomurcuklarını değiştirir, böylece yiyecekler farklı tat verir, genellikle daha yumuşak bir tat. Bu sebepten, uzay kaşifleri daha baharatlı gıdaları, mayhoş içecekleri ve salsa gibi güçlü baharatları tercih ediyor.Bir kişi yeryüzünde sevmeyebileceği yemekleri bile uzayda daha iyi tadabiliyor.

Fıstık yetiştiricileri için iyi olan durum şu ki, çoğu insanın bu besleyici gıdayı beğenmesi için uzaya gitmesi gerekmez. Eski Aztekler ve İnkalar fındıkları kavurarak ve hamur haline gelene kadar onları ezerek fıstık ezmesini icat etti. Hamurun yayılması zordu  ve,bir şekilde biraz acı bir tat vardı. Bitkisel yağ ilave edilene ve modern karıştırma makineleri icat edildiğine kadar, fıstık ezmesinin, şu an kavuştuğu pürüzsüz dokusu yoktu.

Bazıları, George Washington Carver’ın 1800′lü yılların sonunda modern fıstık ezmesini icat ettiğini söylüyorlar. Bir köleden işadamına dönüşen  Carver,Güney Amerika’da artan fıstık yetiştirmeyi halka sevdirmek için yardımcı oldu ve ayrıca fıstık ezmesinin de dahil olduğu tarifleri yayınladı. Bazıları ise bu iddiayı reddediyor.

Fıstık ezmesi 20. yüzyıl boyunca giderek daha popüler oldu. Fıstık ezmesi 24 Mayıs 1962’de,Merkür astronotu Scott Carpenter Aurora 7  gemisiyle uzaya çıkınca dev bir adım atmış oldu. Carpenter, Pillsbury Şirketin şefi gıda teknikeri, Howard Bauman tarafından geliştirilmiş olan küçük gıda küpleri taşıdı. Bunlar uzayda bir Amerikalı astronot tarafından yenen ilk katı gıdalardı.

Pillsbury daha sonra bu gıda küplerini Uzay Yemek Bombaları adlı bir ürün haline geliştirdi. Günümüzün enerji barlarının  öncüsü olan,bu yemek bombaları fıstık ezmesi ve diğer tatları da sağladı. Aperatif yiyeceğin bir çeşidi, Skylab 3 astronotları Gerald Carr, Ed Gibson ve William Pogue ile 1972 yılında uzaya gönderildi.

Apollo programı yara alınca, Uzay Yemek Bombalarının da popülaritesi düştü. 1980′lerin sonunda, Avustralya’daki sürekli üretimde kalmasına rğmen, ürün Amerikan bakkal raflarından kayboldu. Aslında, bunlar Olimpiyat altın madalyalı yüzücü Ian Thorpe’un, sevdiği hazır yemeklerdi.

2000 yılında, Retrofuture Ürünler sahibi Eric Lefcowitz kendi web sitesi, Retrofuture.com’u kurdu ve klasik yemekler hakkında bir makale yayınladı. Makale kendi gençliklerinden enerji barlarını hatırlayan insanlar arasında büyük bir ilgiye sebep oldu.

Lefcowitz 2006 yılında Uzay Yemek Bombalarını iki tatlar, fıstık ezmesi ve çikolata ile geri getirdi. Böylece, küçük fıstık ve Amerika’nın uz/ay programı arasındaki bağlantı yeniden canlandırıldı. Bugün, Johnson Uzay Merkezi ve Kennedy Uzay Ziyaretçi Merkezi, Smithsonian Hava & Uzay Müzesi, ve Adler Gökevi gibi yerlerde Uzay Yemek Bombalarını satın alabilirsiniz. Ayrıca bu retro yiyecekleri satın almak için online yerler de bulabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı