Genel

Gökdeleni Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Gökdelenler, bugün prestijin simgesi haline de gelmiş olsa, aslında dikine yapılaşmanın ürünleri olduğunu söyleyebiliriz.

Gökdeleni kim buldu – gökdeleni kim icat etti.  

Gökdelenin mucidi William Le Baron Jenney’dir. 25 Eylül 1832 yılında Amerika doğumlu olan Jenney, mimar ve aynı zamanda mühendistir. Bilinen 6 büyük projesi olan Jenney, 1885 yılında Chicago ya yaptığı “The Home Insurance” ile dünya da gökdelen tanımına giren ilk binanın yapımını üstlenmişti.

Gökdelen adı aslında gemicilikte kullanılan bir deyimdir. Gökdelen adı, geminin en uzun direğine veriliyordu. 1900’lü yıllarda gökdelen tanımı alabilmesi için bir bina 500 fit yani yaklaşık 152 metre yüksekliğe sahip olması yeterliydi. Ancak günümüzde bu rakam 1000 fit yani 305 metre civarındadır. Günümüz koşullarında yani 305 metre yüksekliği geçen ilk bina yani ilk gökdelen ise, New York’taki Woolworth binasıdır.

Gökdelenlerin yapım teknikleri diğer binaların yapım tekniklerinden biraz daha farklıdır. Çünkü 4 kata kadar olan beton binalarda yükü kolonlarla beraber duvarlarda çeker. Ancak Gökdelenlerde çelik iskelet üzerine perde gibi asılan duvarlar ile yapılır.

Temelde dikkat edilmesi gereken noktalar, gökdelenlerin yapıldığı arazide, kayalıkların veya sert zeminin yüzeye çok yakın olması gerekmektedir. Amerika’da, Manhattan adasında gökdelenlerin sayısının bu kadar çok olmasının nedeni de budur.

Dünyanın dört bir tarafında bulunan gökdelenlerin en uzunu bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nde Dubai’de bulunan Burç Halife’dir. 818 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı çok yakında Çin’de yapılan gökdelen ile bu unvanını kaybedecektir.

Türkiye’de bulunan en yüksek bina ise İstanbul’daki Sapphire of Istanbul olup 261 metre yüksekliğe sahiptir. Türkiye’nin İstanbul dışındaki en yüksek binası 177 metre yüksekliğe sahip Mersin’de bulunan Mertim dir. Ancak bu binaların hiç birisi modern Gökdelen gereksinimlerini karşılamamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı