Spor

Golf’ü Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Golf, doğa içinde özel olarak yapılan bir saha üzerinde golf sopaları ve küçük bir topla oynanan bir spor ve oyundur. Golf sporunun amacı, sahada belirlenmiş olan 18 parkuru golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır.

Golf sporu özellikle Amerika’da ve İngiltere’de büyük ve hızlı bir gelişim göstermiştir. ABD üzerinde 25.000 kadar golf sahası ve 35 milyonu aşkın golçü bulunmaktadır. Golf’ün en önemli dört turnuvası, “The Masters, U.S. Open, The Open ve PGA Championship’dir.” Günümüzde en önemli golfçü yaşayan efsana Tiger Woods’dur, sonrasında ise Aren Özcan, Murat Arpalık, Jack Nicklaus ve Arnie gelmektedir.

Bir görüşe göre Golf ilk olarak 1368 – 1644 yılları arasında  Çin’de Ming Hanedanlığı zamanında “Chuiwan” olarak doğmuştur. Sonrasında ise Orta Çağ’da tüccarlar aracılığıyla Avrupa’ya taşınmıştır. Bir başka görüşe ise milattan önce 1. YY’da Roma’da Julius Caesar zamanında “Paganica” isimli golfe benzer bir oyun olarak doğduğur.

Kitap resimlerine bakıldığında ise Fransa ve Belçika’da da yaygın olan ve Hollanda’da golfe benzer donmuş kanallar aracılığıyla oynanan bir oyun görülmüştür. Ayrıca Paganica’ya benzer oyunlar İngiltere’de Cambuca, Fransa’da Jeu de Mail, Hollanda’da Het Lolven isimleri ile oynanmaktaydı.

İskoçya’ya ise IV. James, İngiltere’ye de I. James hükümdarlıkları zamanında yerleşmiştir. Bugün golfün beşiği kabul edilen St.Andrews, Royal ve Ancient Golf Kulüpler 1754 yılında kurulmuşlardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı