İnternet

Googleyi Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Google, bilindiği üzere dünya çapında en popüler arama motoru, Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kuruldu.

Stanford Üniversitesi’nde 1996 yılında, Page ve Brin bir arama motoru geliştirmeye başladı iken onlar sonunda BackRub başlıklı. Bu arama motoru bir sitenin yetkisini belirlemek amacıyla web sayfaları arasında birleştirici bağları bakmak için tasarlanmıştır. 1998 yılında, Page ve Brin Page’in yurt içindeki ilk veri merkezi kurmak.

Birkaç yıl önce Yahoo başladı arkadaşı Stanford şap David Filo, teşviki ile, Page ve Brin bir şirket kurmaya karar verdi ve yatırımcılar kendilerine yedeklemek için aramaya başladılar. Andy Bechtolsheim, Sun Microsystems’ın kurucularından biri kendi arama teknolojisinin bir demo aldıktan sonra şirketin 100.000 dolarlık yatırım yaptı. Sonunda çifti 1 milyon doları aşkın kaldırdı.

Google, Inc Menlo Park, Kaliforniya’da bir arkadaşının garajında ​​7 Eylül 1998 tarihinde kurulmuştur. Page ve Brin ilk çalışanın, Teknoloji Google Müdürlüğü’ne sonraları Craig Silverstein, kiraladı.

Başladıkları alçakgönüllü, Google, 10.000 sorgular bir gün üzerinden hizmet ve hızlı bilgi güvenilir bir kaynak olarak ün kazandı. 1999 yılında, o 500.000 sorgular bir gün hizmet veren ve şirketin bir garajın alçakgönüllü dört duvar arasından Mountain View, Kaliforniya’da artık mega Googleplex merkezinde taşındı.

Google, çevrimiçi ve çevrimdışı ortamlar yanı sıra çok sayıda ödül ve tavsiyeleri kendi makbuz hızla yayıldı haber olarak övgü ve tanıtım elde etti. Onların izleyici etkinlik, uygunluk, hız ve güvenilirlik için kendi itibarını ile birlikte büyümeye devam etti.

2000 yılında Google, Yahoo ek arama sonuçları sağlayıcısı olarak Yahoo kendi iç arama motoru değiştirdi. Şimdi, toplam arama pazarının% 50′den fazla payı ile Google, web üzerinde çok sayıda arama motorları için arama sonuçları sağlar.

Google hem arama motorları ve arama motoru optimizasyonu uzmanları hem de tüm önemli hale gelmiştir. Diğer arama motorlarından Google tarafından yapılan herhangi bir algoritmik değişiklik taklit etmek için bir eğilim var. Aynı şekilde, arama motoru optimizasyonu uzmanları sürekli en iyi arama motoru sıralamalarını ile müşterilerine sunmak için de değişimlerin incelenmesidir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı