Güney kutbu, dünyamızın alt tarafı güney tarafında en uç noktada bulunan yerdir. Yani dünyanın güneydeki en uç noktasıdır.  Güney kutbu ilk defa 1840 yılında, Charles Wilkes adındaki araştırmacı tarafından varlığını ispatlanmıştır. Wilkes yaklaşık 2000km deniz yolculuğunun sonunda, 12,5 milyon km2′lik bu devasa kıtayı coğrafi haritalara eklemiştir. Kuzey kutbunun aksine denizlerle dolu bir bölge değildir. Karasal bir kıtadır. O kadar büyüktür ki yüzölçümü Afrika kıtasının neredeyse yarısıdır.

Güney kutbu’nu kim buldu sorusunun cevabı budur. Charles Wilkes. Kuzey kutbuna Arktika adı verilmişti. Buna karşılık Güney Kutbu’na da Arktika’nın karşısındaki anamına gelmekte olan “Antarktika” adı da verilmiştir. Güney Kutbu’ndaki buz kütlelerinin kalınlığı ortalama 2.000 metredir. En kalın buz noktasında bu ölçü 4500 metreye kadar ulaşmaktadır.

Yani Güney Kutbu’ndaki en kalın buz noktası 4500 metredir. Sahip olduğu buzul kütlesi yaklaşık 24.000.000 km küptür ve bu oran dünyada varolan tüm buzulların neredeyse tamamına denk gelmektedir (%93-94 arası). Güney Kutbundaki en büyük buzul parçası neredeyse Fransa kadar büyük olan Ross Buzulu’dur ve yaklaşık alanı 550.000 km2′dir. Güney Kutbu’ndaki kopan buzullar günde ortalama 2 metre hızla ilerleyerek hareket ederler. Bu kopan buzulların bazılarının alanı 20.000 km2′ye  kadar ulaşmaktadır.

Güney kutbunda iklim çok soğuk ve fırtınalı olarak seyretmektedir.  Dünyanın en soğuk bölgesi burasıdır. Sıcaklık genelde -20 derecedir ama fırtınaların olduğu zamanlarda bu ısı değeri -70 dereceye kadar düşebilmektedir. Bu soğuk ikliminden dolayı Güney Kutbu’nda herhangi bir bitki yetişmesi mümkün değildir. Kuzey Kutbu’nda bazı bitki türlerine rastlansa da Güney Kutbu’nda hava daha soğuk olduğu için (Kuzey Kutbu’na göre 20 derece daha soğuktur.) herhangi bir bitki türüne rastlanmamıştır.

Uluslararası antlaşmalara göre Güney Kutbu hiçbir devlete ait değildir. Bu sebeple bir çok hayvanın yaşaması için ideal bir alan olmuştur. Soğuk iklim hayvanları olan penguen ve balina gibi hayvanlar için mükemmel bir yaşam alanı olmuştur.