Ev

Halıyı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Halı, insanların doğa ile kaynaşmasının ilk ürünlerindendir. Günümüzde halılar hayatımızda ekonomik, kültürel ve sosyal açılardan önemli yerler tutarlar. Sadece yere sermek için değil, halılar dekoratif olarak ta kullanılmaktadır.

Halıcılık insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar hayvan postları kullanmaktalar fakat yetersiz gelmeye başladığında ise posta benzer yaygılar kullanmaya başlamışlardır. Zamanla bu yaygılara sevdikleri desenleri entegre ederek bugünkü halının kaba hallerine ulaşmış oldular.

Yunan kaynaklarında İran ve Babil halılarından bahsedildiği bilinmektedir. Ancak halıların düğümlü olarak dokundukları ile ilgili bir bilgi söz konusu değildir. Düğümlü olarak bilinen en eski halı Altay Dağlarında bulunmuştur. M.Ö 5.yy’dan kalma bu halıya desenlerindeki at, geyik figürleri ilk göze çarpan özelliklerdendir. Leningrad Müzesinde olan bu halının adı Pazirik’dir ve Türklere aittir.

Koyun veya keçi tüyünden yapılan halılar mevcuttur. Koyunların tüyleri kesildikten sonra yıkanır, yünleri kurutup kabartır ve eğirerek ip haline getirilir. Çevredeki bitkilerin kaynatılması ile elde edilen boya ile ipler boyandıktan sonra sıra halının dokunmasına gelmiştir.

Halının bilinen anlamda kalitesini, kullanılan boyaların çeşidi ve kalitesine, üzerindeki desenlerin özelliklerine ve halının yaşına bağlıdır. Halının kendisini kanıtlaması için en az 50 yıl kullanılmış ve hiçbir şey olmamış olması gerekmektedir.

Dünya üzerinde Anadolu ve İran halıları bütün dünyaca bilinmektedir. Ancak Hereke Halıları dünyadaki rekorları alt üst etmiştir. Santimetrekaresinde 1024 ilmik bulunan İpek Halı, Nuriye Kıvanç tarafından yapılmış ve Dünyanın en ince halısı unvanını elinde bulundurmaktadır. Bu halının dokunması 5 sene sürmüştür.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı