Eğlence

Hamağı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Hamağı ilk olarak Orta Amerika‘da bulundu. Mayalar tarafından açık havada güvenli uyumak için yapıldı. Hamağı ıslak zeminde uyumamak ve yerde gezen zehirli hayvanlardan korunmak amacıyla yapılmışdır.Mayalar dönemindeki ismi ”İlahların Beşiği” denirdi.

Hamak ismi aslında hamak ağacından gelmektedir. Çünkü ilk yapıldığında hamak (Hamack) ağacından yapıldığı için bu isimle anıldı, zamanla Sisal ağacı liflerinden imal edildi. Hamak kullanımı yaygınlaşması Cristof Colomb ilk defa Bahamalar da 17 EKİM 1492 de görüp sonra Avrupa ya getirdi, 1597 Hamak İngiliz Deniz Ordusun daki gemilerde kullanılmaya başladı.

Hamak günümüzde tüm dünyada özellikle sıcak iklimlere sahip ülkelerde çok yaygınlaştı,gündüzleri 12:00 ve 16:00 saatleri arasında havalar aşırı sıcak olduğu için Siessta yaparlar ( hamakta uyuma) Brezilya, Latin Amerika, İspanya ve Afrika da Hamak kullanırlar Balkonda ve bahçelerde bulunur, kurumu çok basittir.

Hamakta sallandıkça rüzgar oluşur ve bu sayede serinlik gelir ve uyuku moduna çabuçak geçilir. Ülkemiz de ve bilhassa Ege ve Ak Deniz Bölgelerin de sıklıkla kullanılmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı