Genel

İpek’i Kim Buldu, Kim İcat Etti?

İpek, ipekböceğinin ürettiği yumuşak ve parlak bir liftir. Tırtıl olan ipekböceği kendine koza yapmak için ipek lifini üretir, insanlar ise bu kozadan iplik yaparak ipek kumaşını yapmaktadırlar.

Çok sağlam bir malzeme olan ipek boyandığında ise muazzam gösterişli olmaktadır. Bazı durumlarda ipek diğer lifler ile karıştırılıp perde veya döşeme kumaşı haline getirilebilmektedir.

İpek dokumacılığı günümüzden 4600 yıl kadar önce Çin‘de başlatılmıştır. Ayrıca 16. YY’dan 20. YY’a kadar Avrupa’da da Fransa ve İtalya büyük gelişim göstermiştir. Günümüzde ipek en çok dut ağacında yaşamakta olan ipek böceklerinden imal edilmektedir.

Dişi ipekböceği 200 ila 500 arasında yumurtlar, 20-30 gün içerisinde yavrular kozalarını örmeyi tamamlarlar. İpekböceğinin bir kozasından imal edilebilecek olan ipliğin boyu 450 ila 900 metreyi bulabilmektedir. Bu iplikler ile kumaş imal edilir.

Liflerin kraliçesi olan İpek 4000 yılı aşkın süredir, insanların ekonomik hayatında önemli bir yere sahiptir, öyleki tarihte İpek Yolu olarak bilinen ticaret rotasına dahi ismini vermiştir. İpek Çin, Hindistan, Taşkent, Bağdat, İstanbul ve Avrupa rotasında tarih boyunca taşınmıştır.

Bu süreç içerisinde İpek daima altından daha değerli bir araç olarak alıcı bulmuştur. Günümüzde ülkemizde en çok üretim Güney Marmara’da Bursa‘da yapılmaktadır, ayrıca Ege ve Akdeniz bölgesinde de üretimler  yapılmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı