EğitimToplum

İşaret Dilini Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Temmuz 2010′da, NASA astronotu Tracy Caldwell Dyson Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bir dil getirerek tarihe geçti. Uzay gemisinde kaydedilen altı dakikalık videoda, o Amerikan İşaret Dilini (ASL) kullanarak dünyanın sağır insanlarına doğrudan konuştu.

Caldwell Dyson hedefi sağır insanları bilim ve teknoloji alanında kariyer yapmaları için teşvik etmekti. “Bu hikaye sağır öğrenciler için – anaokulundaki çocuklardan doktora adayları olan üniversite öğrencilerine kadar – kendilerini NASA denilen bu müthiş şeye mensup olduklarını ve bilimsel araştırma ve uzay araştırmalarına katıldığını görmek için bir yol olmalı,” dedi.

Astronot,işaret diliyle ilk olarak sağır olan lise okul takımındaki koşucu dostuyla tanıştığında ilgilenmeye başladı. İşaret dilini öğrendi ve daha sonra yüksek lisans eğitimi sırasında, kimyayla uğraşan sağır bir öğrenciye ders verdi.

Işaret dilinin kökeni binlerce yıl geriye gidiyor.MÖ Beşinci yüzyılda, Plato sağır kişiler tarafından kullanılan işaretler sistemi hakkında yazdı. MS ikinci yüzyıl sırasında Yehuda’da dudak hareketleri ile iletişim kuran sağır ve dilsizlerin bir kaydı da vardır.

Juan Pablo Bonet isimli bir İspanyol rahip, varlıklı bir dük için sekreter olarak görev yaparken, 1610’lu yıllarda modern işaret dilini icat etti. Dükün geniş ailesinin bir çok sağır ve dilsiz mensubu vardı. Bonet bir işaret sistemi ve iletişim kurmalarına yardımcı olması için kılavuz alfabe geliştirmeye başladı.

Juan Pablo Bonet

1620 yılında, Bonet,sistemini ortaya koyan bir kitap yayınladı “Harflerin Azalması ve Sessiz İnsanlara Konuşmayı Öğretmek için Sanat,”. Kitap İspanyol, Fransız ve Amerikan İşaret Dillerinin gelişimine ilham vererek son derece etkili oldu.

Zengin bir Fransız, Abbé Charles-Michel de l’Epe, rahibin işini daha da ileri götürdü. Paris’te sağırlar  tarafından kullanılan işaret dili ile Bonet’in yazılarını harmanlayarak, l’Epe manuel bir alfabe geliştirdi. 1760 yılında ilk sağırlar okulu olan, Paris’te Sağır Gençlik Ulusal Enstitüsü açıldı. O 1776’da bir sözlük ve “Sistemli İşaret Kullanan Sağır ve Dilsiz Eğitimi” başlıklı bir kitap yayınladı. L’Epe’in icat ettiği işaret dili alfabesi bu zamandan beri Fransa ve Kuzey Amerika’da neredeyse değişmeden kalmıştır.

Amerikan İşaret Dili (ASL) – İşaret Dilini Kim Buldu?

Amerikan bakan  Thomas Hopkins Gallaudet, ASL’nin gelişmesine katkıda bulundu. 1815 yılında, arkadaşı Dr Mason Cogswell’in sağır kızı Alice Cogswell’e öğretimin yöntemlerini araştırmak için Paris’e yolculuk etti. Paris’te, Sağırlar için Kraliyet Enstitüsü’nde eğitimciler ile bir araya geldi ve Fransız İşaret Dilini öğrendi.

Alice Cogswell ile Thomas Hopkins Gallaudet’ in Heykeli ve Gallaudet Resmi

Gallaudet kurumun öğretim üyelerinden biri olan, Laurant Clerc’i, Amerika’ya seyahat etmek için ikna etti. Onlar 1817 yılında Sağır ve Dilsiz Kişilerin Eğitim ve Öğretimi için Connecticut Barınağını açtılar. Başlangıçta, sağır çocuklara Fransız İşaret Dilini öğrettiler. Öğrenciler onu evde öğrendikleri işaret dili ile harmanlandı.Bu birleşmenin etkileri sonucunda da ASL geldi.

Gallaudet’in oğullarından biri olan, Edward Miner Gallaudet, 1864 yılında Washington DC’de sağırlar için dünyanın ilk üniversitesini kurdu. Daha sonra ASL’nin buluşuna yardım eden adam olan Thomas Hopkins Gallaudet’in ardından,Galladuet Üniversitesi olarak değiştirildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı