Spor

Judo’yu İlk Kim Buldu?

Judo, Japonca’da “Nezaket Yolu” anlamında kullanılan, Japonya kaynaklı bir spor ve dövüş sanatıdır. Judo aslen bir başka dövüş sanatı olan Juijutsu‘dan yola çıkılarak geliştirilmiştir. Judo’nun temel ilkeleri 1882 yılında Dr. Jigaro Kano tarafından tanımlanmıştır. Ayrıca Judo, Japon modern dövüş sanatlarının da ilk örneğidir.

Judo’nun yaratıcısı ise ilkelerini de tanımlayan, Judo’nun temelleri atmış bir matematik öğretmeni olan Jigaro Kano’dur. Mütevazi bir ailede doğan Kano’nun dedesi Japonya’da Shinto Bölgesinde bir Sake üreticisiydi, babası ise devlet memuru olan bir Shiton rahibiydi.

Kano Judo’dan önce 17 yaşında iken eğitimine Juijutsu ile başlamış fakat kendini eğitecek bir hoca bulamadığı için çok ilerleme kaydedememiştir. 18 yaşına geldiğinde ise edebiyat eğitimi almak için üniversiteye gitmiş ve orada da dövüş sanatı çalışmalarına devam etmiştir.

Çalışmaları sonucunda ise Tenjin Shinyo Ryu ustası olan Hachinosuke Fukuda’nın öğretilerini benimsemiştir. Kano bu Fukuda’nın öğretilerinin Judo çalışmaları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu hatta Judo’nun tohumlarını oluşturduğunu söylemiştir. Fukuda’nın ölümünden sonra bir başka usta olan Masatomo Iso ile birlikte çalışıp onun öğretilerini geliştirmiştir. 22 yaşında üniversiteyi bitirdiğinde de Eishoji Tapınağı’nda ilk 9 öğrencisi ile birlikte Judo’nun temelleri atmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı