Yiyecek

Kahveyi Kim Buldu, Kim İcat Etti

Bir hikayeye göre, kahve çekirdeklerinin koyunların davranışları üzerinde etkili olduğunu farkeden Kaldi Caffa adında etiyopyalı bir koyun çobanı tarafından kahve farkedildi. O koyunlar da meralar değiştikten sonra bile belirli bir bitki kırmızı “kiraz” yedikten sonra hiperaktif oldu. Birkaç denemeden sonra kahve çekirdeklerini yiyen koyun sürüsü onun sürüsü gibi aşırı aktif oldu. Başka bir hikayede bir keşiş için kendisi tarafından azarlandığı ile ilgilidir ve “şeytanın meyvesi” adını almştır. Ancak keşişler bu parlak yeşil bitkiden olan bu meyveyi namaz için uyanık kalmalarına yardımcı olabileceğini keşfetti.

Bir başka efsaneye göre bizim kahve için ya da adını veren “moka.” Bir Arap açlıktan ölmek takipçileri ile çöle sürüldü. Çaresizlik içinde, Ömer arkadaşları bilinmeyen bir bitki meyve kaynatın ve yemek vardı. Sadece suyu sürgünler kaydetmek, ama onların hayatta en yakın kasaba, Mocha sakinleri tarafından dini bir işareti olarak alınmıştır. Bitki ve içecek Mocha bu olay onurlandırmak için seçildiler.

Aslında kahve bitkisi ETHOPIA doğal olarak arttı, ama Arabistan onları tekelinde edildi kez nakli. Kahve için bir erken kullanımı bugün biraz itiraz olurdu. Etiyopya kullanılan kahve gelen, ancak bir içecek olarak Galla kabilesi. Onlar ise baskın partiler beslenme onların tek kaynağı olarak hayvansal yağ fasulye örtecek. Türklerin çoğu, bu tür karanfil gibi tarçın, kakule ve demlemek için anason baharat ekleyerek, bir içki olarak kabul eden ilk ülke idi.

Kahve sakinleri bir incelik olduğuna inanılan ve çok gizli askeri planları sanki onun gizli korunan Arabistan ötesindeki ülkelerle çok daha geç tanıştı. Müslüman ülkelerin bitki dışarı taşınması hükümet tarafından yasaklanmıştı. Kahve gerçek yayılma illegal başlandı. Bir Arap isimli Baba Budan Mysore, Hindistan, yakınındaki bazı dağlara fasulye kaçak ve orada bir çiftlik başladı. Erken bu yüzyılda, bu özgün bitki torunları hala bölgede alışın büyüyen bulundu.

Kahve şeytan içki için bazı Hıristiyanlar tarafından inanılıyordu. Papa Vincent III bunu duydu ve onu sürgüne önce tadına karar verdi. Diyerek, çok onu vaftiz zevk aldım “kahve bu Kâfirlerin özel kullanım atalım yazık olurdu lezzetli.”

Kahve, bugün büyüdü ve dünya zevk ve üçüncü dünya ülkelerinde küçük çiftçilere karlı ihraç edebilen birkaç bitkileri biridir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı