Sağlık

Kalp Pilini Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Yapay kalp, modern bilimin bir mucizesidir. Elektrik darbeleri ile bir insanın kalp atışını düzenleyen küçük, yerleştirilebilir cihaz milyonlarca insanın hayatını kurtarmıştır. Böyle hayati tıbbi bir cihazın geliştirilmesi Uzay Çağının getirdiği elektronik ve haberleşme alanındaki gelişmelere çok şey borçludur.

İki Amerikalı, Dr William Chardack ve mühendis Wilson Greatbatch, ilk tam yerleştirilebilir pili icat etmiş kişiler olarak bilinir. Chardack-Greatbach kalp pili 1960 yılında Medtronic tarafından lisanslandı ve satıldı. Ancak, kalp pili hikayesi yaklaşık 35 yıl önceye kadar gidiyor.

Foto
St Jude Tıbbi merkezinden gelen elektrot ile yapay bir kalp pili. Aletin gövdesi yaklaşık dört santimetre uzunluğundadır. Steven Fruitsmaak tarafından çekilen fotoğraf

1926 yılında, Avustralyalı doktorlar Mark C. Lidwell ve Edgar H. Booth ilk kalp pilini icat ettiler. Bu, biri kalp odasına batırılacak olan bir iğnenin dahil olduğu,iki kutuptan oluşan bir taşınabilir cihaz oldu. Çok basitti, ama 1928 yılında Sydney hastanesinde ölü doğmuş bir bebeğin canlandırılmasını başardı.

Izleyen yıllarda, mucitler giderek kalp pilinin daha gelişmiş sürümlerini öne sürdü. Ancak, vakum tüplerine bel bağlayan bu aygıtlar,hastalar için çok az veya hiç hareketlilik sağlamayan, ağır ve hantal cihazlar olarak kaldı. Kolombiyalı elektrik mühendisi Jorge Reynolds Pombo, 1958 yılında 99 Ibs ağırlığında bir kalp pili geliştirdi ve 12 voltluk bir otomatik batarya ile güçlendirildi.

1950′li yıllarda, piyasada bulunan silikon transistörlerin gelişimi kalp pillerinin gelişiminde büyük ölçüde öncü oldu. 1957 yılının sonlarında, Amerikalı bir mühendis Earl Bakken ilk giyilebilir harici kalp pilini icat etti.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’ndeki cerrahlar 1958 yılında bir hastaya tam yerleştirilebilir cihaz yerleştirenler içinde ilkti. Rune Elmqvist ve cerrah Ake Senning Arne Larsson’un göğsüne yerleştirilen bu kalp pilini icat etti. İlk cihaz, üç saat sonra, ikincisi iki gün sonra başarısız oldu. Larsson’un yerleştirilen 26 farklı pili oldu. O hem Elmqvist’ten hem de Senning’den uzun yaşayarak, 2001 yılında 86 yaşında öldü.

Bu aynı zamanlar civarında Birleşik Devletlerde büyük bir atılım meydana geldi. Dr. William Chardack ve Andrew Gage Buffalo, NY Gaziler İdaresi Hastanesi’nde mühendis Wilson Greatbatch ile birlikte tamamen yerleştirilebilir pili geliştirdi. 1960 yılında, kendi çalışmaları üzerine araştırma makalesi yayınladıktan sonra, Medtronic adlı bir Amerikan şirketi bu teknolojiyi yetkilendirdi.

Çardak-Greatbatch kalp pili kısa bir ömrü olan, bir civa pil ile güçlendirilmişti. 1971 yılında, Greatbatch daha uzun süre dayanan lityum iyodür hücreyi geliştirdi ve yakın zamanda bu, kalp pili tasarımı için standart oldu. Bu Greatbatch birçok buluşlarından sadece biriydi; o 350′den fazla patenti elinde bulunduruyordu ve kalp pilleri üzerine çalışmaları için 1996 yılında prestijli Lemelson-MIT ödülünü aldı.

Son yarım yüzyılda kalp pili tasarımında yapılan hızlı ilerleme,bunu uzay endüstrisine olan yardıma borçludur. Mikroelektronikler, iletişim teknolojileri ve uzay programı için geliştirilmiş piller kalp pillerini küçültmek ve onları daha güvenilir ve verimli hale getirmek için yardımcı oldu.
Kalp pilleri tarafından kullanılan elektronik izleme,yörüngedeki uyduları çalıştıran ve kablosuz olarak bir astronotun yaşam belirtilerini iletmek için kullanılanla çok benzer. Bugünkü programlanabilir pillerde kullanılan haberleşme teknolojisi uydu teknolojisinden türetilmiştir. Pil ömrü de son derece gelişmiştir. Bugün, kalp pilleri 20 yıl boyunca çalışabiliyor ve deri yoluyla şarj edilebiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı