Spor

Kaykay’ı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Kaykay, oldukça keyifli ve heyecan verili aktivetlerden biridir. Kimileri için bir sanat, kimileri için bir taşıma yöntemi, kimileri içinse bir meslektir.

Hatta bazı gençler, çeşitli sponsorluklar ile birlikte milyonlarca dolar kazanabiliyor. Amerika Spor Merkezinin yayınladığı verilere göre, dünyanın bir çok noktasından gelen kaykay sayısı yaklaşık 19 milyon.

Kaykay, ekstrem spor çeşitlerinden bir tanesidir ve bu amaçla kullanılan bir spor aletidir. Kaykay, tahmini olarak 20.yüzyılın son dönemlerine doğru, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin sahil kentinde, sörf yapan bir grup genç tarafından, tahta blokların altına tekerlek takmaları ile icat edilmiştir.

Kaykay sporcuları, kaykay üzerinde dengeli bir şekilde durarak, çeşitli akrobatik hareketler sergiler. Kaykay sporunun başlangıcından günümüze kadar popülerliği hiç değişmemiştir ve dünya genelinde bu sporu hemen hemen her yerde amatör veya profesyonel olarak yapan sporcular bulunmaktadır.

Kaykay sporu, kaykayı oluşturan parçalar, ayakkabı, kıyafeti ve çeşitli aksesuarların üretimi ve dağıtımı, kaykay parklarının kurulması ve çalıştırılması, uluslararası kaykay yarışmalarının yapılması ile birlikte çok büyük bir endüstri haline dönüşmüştür.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı