Genel

Klarneti Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Sesiyle dinleyenleri mest eden Klarnet’in de bir bulunuş hikayesi vardır. Klarnetin bulunmasının hikayesinden önce Klarnet nedir? diye bakıcak olursak; sert ve dayanıklı ağaçlardan ki genellikle ve özellikle abanoz ağacı kullanılır, yapılan üflemeli bir çalgıdır. Ayrıca klarnetler ebonit ve metalden de yapılabilmektedirler. Klarnetler 5 parçadan oluşur bunlar; Kafalık (Bek), Fıçı (Barel), Üst Gövde, Alt Gövde ve Kalak (Pavillon).

19. YY’da Chalumeau (Şalümo) adıyla orkestralarda kullanılan çalgı bugünkü klarnetin atası sayılmaktadır. Fransızcadan gelme olan bu isim nefesli çalgılar için kullanılan genel bir terimdi. Aynı yüzyıl için Denner isimli bir çalgı yapım ustası Şalümo’yu daha da geliştirmiş ve bugünkü haline getirmek için gerekli olan ilk adımı atmıştır.

18. YY’da keşfedilmiş olan klarnet 1750 yılında ilk kez orkestraya dahil edilmiştir. 19. YY’da klarnetin yayılmasında çok önemli bir ismin katkısı vardır: Wolfgang Amadeus Mozart. 1812’de Ivan Müler isimli bir öğretim görevlisi klarnete farklı mekanikler ekledi, bu sistem Denner’in geliştirdiği sisteme oranla bakıldığında daha karışıktı.

1840’a gelindiğinde ise flütlerde ve obualarda kullanılan mekanizma klarnette de kullanılmaya başladı. Yine Ivan Müler ile birlikte Paris Konservatuarında öğretim görevlisi olan Klose Boehm Sistemini klarnete uygulamış daha sonrasında da klarnet üzerinde geliştirmeler devam etmiştir. “Klarnet Buluşu” ‘ndan yüzyıllar sonra 1900-25 yılları arasında artık stüdyo ve radyo kayıtlarının önemli enstrümanlarından olmayı başarmıştır.  1,5 oktav ses genişliğiyle yoluna başlayan klarnet bulunuşundan yüzyıllar sonra eğitim de ve müzik literatüründe yerini almayı başarmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı