Spor

Kürek Sporu’nu Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Kürek sporu, insanoğlunun denizleri ve akarsuları geçebilmek için basit araçlar kullanması sonucu ortaya çıkmış bir spor dalıdır, kürek sporunda buradaki mücadele temel alınmaktadır. Özel üretilen tekneler aracılığıyla yapılan kürek sporunda, sporcular birbirleri ile rekabet ederek, göl, nehir ve denizde kürek yardımı ile takım olarak yarışmaktadırlar.

Dünyanın en zor sporları arasında gösterilen bu spor için aşırı dayanıklı bir vücut kuvveti gerekmektedir, kürek sporu ile bütün kaslar aynı anda çalışmaktadır. Kürek ilk kez Romalılar ve Eski Mısırlılar tarafından kullanılmıştır.

Tarihçesi ise milattan önce 25. YY’a kadar gitmektedir. İlk kez Akdeniz ve Nil çevresinde kullanıldığı bilinmektedir. Asurlular ve Mısırlılardan kalma hiyorogliflerde yapılan araştırmalar sonucunda üç kürekçinin kullandığı sandallara rastlanmıştır.

Vikingler ve Ming Hanedanı sırasında yaşayan Çinliler kürekler ile dünyayı dolaşabilmişlerdir. 16. YY’da kürekli teknelerde bulunan yolcuların aralarında iddiaya girmeleri sonucunda Kürek sporunun temelleri atılmıştır. Doggetts Coat Badge isimli 1715’de İngiltere’de balıkçıların kendi aralarında düzenledikleri kürek yarışı modern anlamda yapılan ilk yarış olmuştur.

1829’da ilk kürek yarışları ve kuralları Oxford ve Cambridge Üniversiteleri arasında düzenlenmiştir. İlk kürek federasyonu 1892’de Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre tarafından kurulmuştur. Olimpik bir spor haline ise 1900 Olimpiyatları’na alınması ile geçiş yapmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı