Spor

Masa Tenisi’ni Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Masa Tenisi bir diğer ismiyle ping pong sporu, 2 ya da 4 oyuncu ile oynanan, topun ileri geri raketler yardımıyla atıldığı ortasında ağ olan bir masa üzerinde oynanan bir spordur. Masa tenisi ilk kez salon tenisi ismiyle 1880‘lerde Güney Afrika’da ve Hindistan’da İngiliz ordusu tarafından oynamıştır. O zamanlar, puro kutuları raket, şarap şişesi mantarları ise top olarak kullanılmış, kitaplar ise file olarak kullanılmıştır.

1890’lar bu oyunun farklı isimlerle geliştirmeleri olmuş, 1900’de James Gibb, içi boş selüloid topla oynadığı masa tenisininde, topun masaya çarptığında çıkardığı “ping pong” sesini bu oyuna vermiştir, 1901’de ise oyunu bu isimle tescil ettirerek Parker Brother firmasına satmıştır.

Masa tenisi ekipmanları adı altında yapılan ekipman satışları sayesinde Masa Tenisi Sporu İngiltere’de ve Avrupa’da sessizce yaygınlaşma sağlamıştır. 1921’de İngiltere’de resmi federasyon kurulmuş, 1926 yılında da İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler’in Berlin’de yaptıkları toplantı sonrası Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu kurulmuştur.

İlk dünya şampiyonası da aynı yıl İngiltere’de düzenlenmiştir. Ülkemizde ise ilk kez Robert Koleji’nde 1920’de masa tenisi oynandığı bilinmektedir. Daha sonralarında başta İstanbul olmak üzere çoğu ile yayılmıştır. 1966 yılında ise kendi masa tenisi federasyonumuzu kurulmuş ve masa tenisinin gelişimini hızlandırılmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı