Genel

Obua’yı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

İsmi kulağınıza yabancı gibi gelsede klarnet gibi orkestraların vazgeçilmezlerinden olan obuada nefesli çalgılar ailesinden bir müzik aletidir. 1170 yılına kadar “hautbois” denilen obua sözcüğünün kökeni Fransızcadan İngilizceye geçen “Haut” (yüksek) ve “Bois” (ahşap nefesli çalgı) gelimelerinin birleşiminden oluşmuştır. Ahşaptan üretilen obua çalgısı genel olarak yine klarnet gibi abanoz ya da gül ağacından yapılmaktadır. Diğer ahşaptan yapılan çalgılarla karşılaştırıldığında obua daha derin ve tok bir ses vermektedir.

“Obua’nın İcadı” ise şu şekilde olmuştur. 17. YY’da iki Fransız Müzisyen Jean Hotteterre ve Michel Philidor “Shawm” denilen bir müzik aletini “Hautbois” yani obuaya çevirmişler ve “Obua’yı icad etmişlerdir”. Obua, Shawm’a göre daha dar ve 3 parçalı bir gövdeye sahipti. 18. YY’a gelindiğinde ise Obua bir çok orkestra enstrümanı bünyesine katılmaya başlamıştı.

George Frideric handel, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig Van Beethoven gibi ünlü bestecileri Obua için solo eserler besteleyerek bu müzik aletinin yayılmasına katkıda bulunmuşlardır.

Klasik sanat dönemine girildiğinde Obua artık daha dar ve daha fazla tuşa sahipti. Obua’ya D♯, F, ve G♯ notaları eklenmişti. Klasik dönemde Johann Christian Bach, Johann Christian Fischer, Jan Antonín Koželuh, ve Ludwig August Lebrun gibi birçok ünlü kompozitörün bestelerinde obua çok önemli bir yer edinmişti.

19. YY’a gelindiğinde Tirebert ailesi tarafından üretilen Obua, bazı askeri bandolarda da kullanılarak geliştirilmiştir. İcadından bugüne kadar Obua çok değişim geçirse de 20. YY’dan günümüze kadar temel değişiklik yaşamadan müzik literatüründeki yerini korumaya devam etmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı