Spor

Okçuluk Sporu’nu Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Okçuluk, kökeni neredeyse insanlık tarihi kadar uzundur, okçuluk insanların avcılık günlerine kadar uzamakta olan ve oku bir yay yardımıyla hedefe atmayı amaçlayan bir spor dalıdır. Okçuluk sporu ilk defa 1904 yılında yaz olimpiyatları sırasında olimpik programlara alınmıştır.

1972 yılından itibarende kesintisiz olarak tüm programlarda yer bulmaktadır. Okçuluk sporunda ilk zamanlarda Fransa, Belçika ve Büyük Britanya söz sahibi iken ilerleyen yıllar boyunca Rusya, ABD, İtalya, Kore ve İskandinavya Ülkeleri’de söz sahibi olmaya başlamışlardır. Halen 140 ülkenin üye olduğu Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA – Fédération Internationale de Tir a l’Arc) 1931’de kurulmuş ve günümüzün okçuluk sporunun tek otoritesi olmuştur.

Günümüzde okçuluk sporunda kullanılan yaylar, fiber, ahşap, karbon veya çelikten imal edilmektedir. Yay esnek maddesi ise solar kauçuktan yapılmaktadır. Bilinen ilk kompozit katı yay ise Hunlular tarafında yapılmıştır. Oklar ise fiber, karbon, alüminyum, tahta veya çelikten yapılmaktadır. Ayrıca kompozit olarak birkaç maddenin karışımındanda yapılabilmektedir. Oklar genel olarak 60 ila 71 cm arasında olmaktadır.

Son olarak hedef ise çember çizgileri sayesinde beş renge ayrılınır. Bu renkler merkezden dışa doğru, sarı, kırmızı, mavi, siyah ve beyazdır. Ayrıca her renkde şerit 2 renge ayrılmaktadır. Bu sayede hedef içten dışa doğru 10’dan 1’e kadar puanlanabilmektedir. Hedeflerin boyutu ise 122 cm çapında ve çember biçimindedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı