Sağlık

Organ Nakli’ni Kim Buldu?

Organ transplantasyonu veya organ nakli, tamamı veya bir kısmı hasarlı organa sahip bir hastaya, sağlam ve işlevleri düzgün yerine getirebilecek bir donör tarafından sağlanan organın nakledilmesi verilen addır.

Orhan naklini kim buldu, Organ naklini Kim icat etti, organ nakli nedir

Organı sağlayan donör hayatta olabileceği gibi bir kadavra ( ölmüş ) da olabilir. Organ nakillerinin birden fazla çeşitleri vardır.

Bir dokunun aynı canlı kişinin başka bir bölgesinden alınıp bir başka bölgesine nakline Otogreft adı verilir. Bazı durumlarda doku vücuttan alınır ve kişi veya doku tedavi edildikten sonra tekrar yerine de konulabilir.

Çoğu insan dokusu ve organ nakilleri Allogreft olarak tanımlanır. Çünkü bu tanım içerisinde aynı kimliğe sahip olmayan aynı türde iki canlı arasında yapılan nakillere verilen isimdir. İkizler veya aynı kimliğe sahip olan kişiler arasında yapılan organ nakillerine  de İzogreft adı verilmektedir.

Senogreft nakil türü ise iki farklı tür arasında yapılan nakildir. Domuzdan insana yapılan kalp kapakçığı nakillerini veya başarısız olsa da babun’dan insana yapılan kalp naklini örnek olarak gösterebiliriz.

Tarihte ilk organ nakil denemelerinin deri nakli denemeleri olduğunu görmekteyiz. Hintli cerrah Sushruta’nın yaptığı M.Ö. 2.yy’da gerçekleşen cilt naklinde Otogreft tekniği kullanılmıştır. Naklin başarılı sonuçlanıp sonuçlanmadığı bilinmemektedir. İlk başarılı allogreft tür nakil 1837 de bir ceylan üzerinde yapıldı. İnsanda ise ilk defa kornea nakli 1905 yılında Avusturya’da Eduard Zirm tarafından yapıldığı bilinmektedir. Alexis Carrel 1900 lü yıllarda bu alanda yaptığı çalışmalar sonucu 1912 yılında Nobet Tıp ödülü almıştır. Köpekler üzerinde böbrek, kalp ve dalak nakillerinde başarı sağlamışsa da o dönemlere çalışmalarını daha ileriye taşıyamamıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı