Otomobil

Otobüsü Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Otobüs günümüzde kullanılan bir toplu taşıma aracıdır. Özellikle şehirler arası uzun mesafelerde oldukça konforlu otobüsler kullanılırken, şehir içi ulaşımda da birçok değişik tip ve model otobüs kullanılmaktadır.

Otobüsü kim icat etti, otobüsü kim buldu?

Otobüsün atası 1662 yılında Paris’te kullanılmıştır. Filozof ve aynı zamanda bilim adamı olan Baise Pascal ile arkadaşı ve mali konulardaki destekçisi Duc de Roannez sekiz yolcu kapasiteli “Carosses â cinq solz” isimli otobüslerin isim haklarını almışlardır.

18 Mart 1662 tarihinde Saint Antonie kapısı ve Luxembourg kapısı arasında tarifeli seferlere başlandı. Toplam yedi araçtan oluşan otobüs filosu 7-8 dakika aralıklarla sefer yapıyordu.

İlk etapta askerler ve köylülere yasak olan bu araçlara, toplu taşıma aracına binme modasına uyan Fransız Kralı dahi bindi.

1819 yılına gelindiğinde otobüslerin kapasiteleri artmış ve 16-18 yolcu taşımaya başlamışlardı. Jacques Lafitte yeni bir filo kurmuş ikinci kez toplu taşımayı denemeye başladı.

1847 yılında dünya çift katlı otobüslerle tanıştı ve 1851 yılına kadar bu araçlar bir hayli rağbet gördü. 1909 yılında üstü tamamen kapalı otobüsler üretilmiş ancak yasal sorunlar yüzünden 1925 te ancak sefere başlayabilmişlerdi.

Petrolle çalışan ilk otobüs ise Kuzey Almanya’da 18 Mart 1895 yılında çalışmaya başladı. 15 kilometrelik hatta çalışmaya başlayan bu otobüsler 5 beygir gücünde ve tek katlılardı. Tarihler 1899 yılını gösterdiğinde Londra’da Almanların Daimlers marka otobüsleri, tam 12 beygir, iki katlı ve 26 yolcu taşıyabiliyorlardı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı