Genel

Paratoner’i Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Paratoner, yabancı gibi gelebilir, belkide çoğu kişi tarafından para ile ilgili bir terim olarak da algılanabilir. Aslında Paratoner yani yıldırımsavar veya şimşekçeker ismiyle daha çok bilinmektedir. Havadaki elektrik yükünü toprağa aktarabilen bir çeşit araçtır.

Şimşek ise iki bulutun sürtüşmesi sonucunda oluşan elektron boşalmasının sonucunda açığa çıkan şiddetli gürültülü ışık görüntüsüdür. İşte paratonerler bu şimşek veya yıldırımlardan korunma amaçlı olarak binaların veya evlerin gökyüzüne yakın kısmına konmaktadır. Kısaca paratoner toprağa bağlanmış bir demir çubuktur, gelen yıldırımlar toprağa aktarıldığı için etkisini yitirmektedir.

Benjamin Franklin, herkezin bildiği dolar üzerinde gördüğü bir bilim insanıdır. Elektrik yüklerinin eksi, artı şekilde belirlenmesini sağlamıştır. Franklin, deneyleri sonucunda elektriğin belirli yerlerde fazla veya az olarak bulunduğunu belirlemiştir.

Aynı kutupta olan yani + + yada – – olan cisimlerin birbirini ittiğini + – yada – + olan cisimlerin ise birbirlerini ileri çektiği fikrinide Franklin ileri sürmüştür. Fazlalığı + eksikliği ise – olarak tanımlamıştır.

Leiden Şişesi ile deneyler yapan Franklin bu şişeden boşalan elektriğin çatırtılar ve kıvılcımları ile fırtınalı havalardaki gök gürültüsü ve şimşekler arasında bağ kurmuş ve 1752’de fırtınalı bir havada uçurtma yardımı ile Leiden şişesine elektrik yüklemeyi başardı.

Benjamin Franklinin bu deneyleri sayesinde paratonerin icadına giden yol açılmış oldu yani paratonerin gerçek mucidi Benjamin Franklin’dir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı