Toplum

Pasaportu Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Ülke dışına çıkmak istediğinizde kimlik bilgilerinizin bulunduğu ve nüfus cüzdanı yerine geçen Pasaportun ilk kullanımı M.Ö 450 yılında Pers İmparatorluğu zamanı kadar dayanmaktadır. Pers Kralı Artaxerxes tarafından Nehemiah’a verilmiş ve ülkesi içerisinde seyahat güvencesi sağlamak üzere kullanılmıştır.

Ortaçağ’da ise serbest ticaret noktaları olarak bilinen deniz limanları haricinde kalan yerlerde kullanılan belgeler bulunmaktaydı. Tam anlamı ile bugün kullanılan pasaport gibi olmasalar da, bu belgeler yerel yetkililer tarafından verilir, üzerinde belge sahibinin hangi şehirlere girebileceğinden oluşan bir liste bulunurdu. Bu belge genelde şehirlerin girişinde bulunan noktalarda veya kale giriş çıkışlarında kontrol edilmekteydi.

Gerçek anlamda bugün kullanılan pasaportun atası olarak bilinen pasaport fikri ise, İngiltere Kralı 5. Henry tarafından ortaya çıkartılmıştır. Kral, bu belge sayesinde, belgeyi taşıyanın yabancı topraklarda bulunduğu süreler içerisinde kim olduğunu ispatlaması amacını gütmüştür.

Birinci dünya savaşından itibaren farklı ülkeler farklı türde denetleme aracı olarak pasaport benzeri evraklara başvurduysa da, 1920 yılından itibaren çeşitli tarihlerde yapılan toplantılarda ortak bir karar alınarak standart bir belge haline dönüştürülememiştir.

Birleşmiş Milletler 1963 yılında bir seyahat konferansı düzenlemiş ancak yine pasaportların üzerinde bulunacak standart bilgiler ile ilgili bir uzlaşma sağlanamamıştır.

Pasaportların standardizasyonu ise 1980 yılında Sivil Havacılık Örgütü olan ICAO himayesinde ortaya çıkmış ve tüm dünyada üzerinde standart bilgilerin bulunduğu pasaport kullanıma sunulabilmiştir.

Pasaportlar da değişik sınıflandırmalar yapılmış, sivil ve devlet görevlileri için farklı türde pasaportlar kullanılmaktadır. Pasaportlar bir başka ülkeye gidebilmek için tek başına yeterli değildir ve devletler, kendi ülkelerine giriş yapmak isteyen yabancı kişiler için ayrıca vize almalarını da isteyebilmektedirler. Ayrıca pasaport çıkarmak için bazı evraklar gerekmektedir ki bu gerekenler listesi ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı