Eğlence

Planörü Kim Buldu, Kim İcat Etti?

İnsanlar, geçmişten günümüze uzun yıllar boyunca hep uçmanın hayalini kurdular. Bu hayal, geçmiş dönemlerde birçok insanın hayatını kaybetmesi ile noktalandı. O dönemlerden günümüze kalan ve çok kullanılan sistemler ise uçaklardır.

Uçağın buluşunu yapanlar, tüm tarih kitaplarında Amerikalı Wright kardeşler olarak bilinmektedir ancak gerçek anlamda uçuşun gerçek babası George Cayley’dir. İlk olarak planörü bulan Cayley’di, ancak bir türlü icraata sokamayan bir bilim adamı olarak tarihe geçmiştir.

Cayley, uçan bir model tasarımı yapmak için ilk olarak 1784 yılında yapılan model uçak tasarımını görmesi ile başlamıştır. Bu dönemden sonra kendini uçan bir makine yapmaya adayan Cayley, 1799 yılında ilk kanatlı uçağını meydana getirmiştir. Daha sonra küçük bir model uçak üreterek dönemin etkili işini çıkaran bilim adamı, kısa bir süre sonra gerçek boyutu ile bir uçak üreterek uçurmayı başarmıştır.

Cayley, yaşamının sonuna kadar bu tip uçakları farklı farklı tasarımlar ile üretti. Ancak bu tasarımların en etkilisi bir planördüİlk planör modelini 1849 yılında meydana getiren bilim adamı, bu planör ile 10 yaşında bir çocuğu uçurdu ve tarihteki ilk insanlı uçuş işlemi olarak tarihe geçmeyi başardı.

1853 yılında kendi ürettiği bir model planör ile uçuş gerçekleştirdi ki bu dönemden sonra kendisine uçağın babası unvanı takıldı. 1852 yılında ilk tek kanatlı planör tasarımını yapan Cayley, bu planörün tanıtımı için kendi şoförünü ikna ederek uçmasını sağladı ve bu alanda da adını tarihe kazıdı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı