Spor

Ragbi – Rugby’i Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Rugby, dilimize giren manasıyla Ragbi, iki takım arasında, oval bir topun el ve ayaklar ile kontrol edilmesi ve bu sayede sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanmakta olan bir takım oyunu sporudur.

Ragbi’nin iki türü vardır, Ragbi Ligi ve Ragbi Birliği, bu iki tür farklı kurallara ve farklı oyuncu sayısına sahiptir.

Ragbi sporu ilk kez 19. YY’da İngiltere’de oynanmıştır. Rugby School isimli okulda oynanmaya başladığı için bu oyuna  Rugby denilmektedir. 1823 yılında, bu okulda öğrenci olan Willam Webb Ellis‘in futbol oynadıkları sırada eline topu alarak sayı yapması ile Rugby doğmuştur.

İlk zamanlarda oynanan ragbide ise herhangi bir oyuncu kısıtlaması yoktur. 1845 yılında yine Rugby School, ragbi oyununun kurallarını ilk defa yazılı hale getirmiş ve oyunu resmileştirmiştir.

Oyunun kısa süre içinde popüler oluşu ve kulüp sayısının armasından dolayı Ragbi Birliği adında bir birlik kurulmuş ve kurallar belirlenmiştir. 1895’te ise bir grup bu birlikten ayrılmış ve Ragbi Ligi adı altında farklı kurallara ve farklı oyuncu sayısa sahip bir ragbi oyunu oluşturmuştur.

Günümüzde de ragbi, ragbi ligi ve ragbi birliği kurallarına göre iki farklı şekilde oynanmaya devam etmektedir ve maçlar genel olarak 40’ad dakikalık 2 devre şeklinde oynanmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı