Eğlence

Saksafonu Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Saksafon günümüzde pop ve jaz müziği ile anılır da olsa önceleri klasik batı müziği ve ordu müziklerinde de sıkça kullanılan bir çalgıdır.

Saksafonu kim buldu – saksafonu kim icat etti.

Saksafon 1940 yılında Adolphe Sax tarafından icat edilmiştir. Saksafonun kelime anlamı da zaten Sax’ın sesi anlamına gelmektedir. Asıl adı Antoine Joseph “Adolphe” Sax olan tasarımcı aslen Belçikalı olmakla beraber saksafonu Paris’te tasarlamıştır.

Sax’ın babası klarnet ve ophicleide üreten bir fabrikası vardı ve Sax burada uzun bir dönem çalışmıştı. Saksafonun patentini 1866’da alan Sax, saksafonu 20 yıl boyunca patent süresi sona erene kadar sadece kendi fabrikasında üretmiştir. Patent süresi sona erdiğinde diğer üreticiler de saksafon üretmeye başladığında saksafonun üzerinde birçok değişiklik yapılmıştır.

Saksafon aslında klarnete benzeyen üflemeli bir çalgıdır. Tuş sistemi genelde flüte benzer, ağızlığı ise klarnete benzer yuvarlak ya da dört köşe, tek kamışlı ağızlık kullanılır. Saksafon pirinçten imal edilmektedir. Farklı dönemlerde değişik malzemeler den de imal edilmeye çalışılmıştır. Genelde alternatif olarak plastik veya tahta da kullanılmıştır.

Saksafon imal edildikten sonra üzerine altın, gümüş kaplama da yapılabildiği gibi saydam vernik kaplama ile de yetinilebilmektedir. Saksafon günümüzde caz müziğinin sembolü haline gelmiştir. George Garzone günümüz önemli saksafon sanatçılarından birisi olarak anlatılabilir.

Saksafon, Türk müziğinde kullanılmadığı gibi, geçmişten günümüze ulaşan çok ünlü saksafon sanatçılarını da bulmak zordur. Yahya Dai ve İlhan Erşahin ilk  aklımıza gelen Türk saksafon sanatçıları olarak örnek verilebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı