Eğlence

Satrancı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Dünyanın en eski zeka oyunlarından biri olan satranç tahminlere göre Hindistan veya Çin’de ilk defa ortaya çıkmıştır. Bazı kaynaklara göre de İran’da ilk defa ortaya çıkmıştır. Kesin olmayan bilgilere göre 350 ylından sonraki 250 senelik zaman sürecinde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. 

15. yüzyıla kadar satranç tarihi hakkındaki bilgiler çok kesin değildir. MS. 6 yüzyılda İran’da satranç oynanmakta idi. Yaklaşık 100 yıl sonra Ortadoğu ve Afrika’da da varlığını göstermeye başlamıştır. İlerleyen zamanla ilgilenenlerin sayısı hızla artmıştır. 1000′li yıllarda Avrupa’ya ulaşmıştır. 1500′lü yıllardan sonra satraç oyunu konusunda Avrupa ülkeleri satranca ev sahipliği yapmışlardır.

19. yüzyıla kadar resmi bir kimliğe sahip olmayan satranç oyunu, 1924 senesinde Dünya Satranç Federasyonu’nun kurulmasıyla ilk resmi statüsüne sahip olmuştur.

Satranç oyunu 8×8 kareden oluşan bir tabla üzerinde oynanır ve toplam 64 adet kareye sahiptir. Bu kareler siyah ve beyaz renkler (bazen farklı renkler de kullanılmaktadır) ile boyanarak renkli kareler çapraz olarak yerleştirilmiştir.

Satranç oyuncularının 16′şar taşı bulunmaktadır. Bu taşlar ise şunlardan oluşmaktadır;

  • 1 adet Şah
  • 1 adet vezir
  • 2 adet kale
  • 2 adet fil
  • 2 adet at
  • 8 adet piyon

Satranç oyunundaki amaç rakip oyuncunun şah taşını devirerek onu mat etmektir. Satranç oyunundaki ünlü Şah-Mat kelimesi buradan gelmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı