Spor

Sporu Kim Hangi Tarihte Buldu?

Spor, önceden kuralları belirlenmiş, bireysel veya toplu halde yapılan ve yarışma, rekabet, eğlence amaçları güdülen fiziksel ve zihinsel aktivitelere denir.

Birçok dalları bulunan sporun günümüzde en yaygın olanları, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, güreş, atletizm, judo, karate, deniz sporları, kış sporları olarak sayabiliriz. Sporlarda hayvanlar ve bir takım araçlar kullanılabilmektedir.

Temel amaç, mevcut rakiplere karşı üstün gelmektir. Sporu sadece eğlence ve zevk için yapanlara, ekonomik anlamda bir çıkar amacı gütmeyenlere amatör sporcu denir. Profesyonel sporcular ise bu işi bir meslek yani kariyer edinme amacı ile yapanlardır. Aktiviteleri karşılığında bu işten para kazanırlar ancak rekabet çok üst düzeyde olacağı için sürekli ve disiplinli çalışmak gereklidir.

Spor tarihi M.Ö. 4 binli yıllara kadar dayanmaktadır. Arkeolojik kazılarda Sümerlere ait yarış arabası bulunmuştur. Yine Gılgamış Destanında Sümerlerin yaptığı değişik spor faaliyetlerinden bahsedilmektedir.

Orta çağda yapılan sporların temel amaçlarından birisi de, gençleri ve yöredeki insanları savaşa hazırlamaktı. Bu nedenle Roma ve Yunanlılar’da yapılan güreş müsabakalarında sporcular birbirlerine zarar vermekte hatta öldürmeye kadar varan hareketler serbestti. Bu süreç günümüz spor ahlakına ve fair play anlayışına aykırıdır.

Spor günümüzde sadece yarışmak ve rekabet etmek için değil, özellikle turizm ve tanıtım içinde düzenlenmektedir. Yüksek sayıda insanın ilgi gösterdiği müsabakalar ekonomik anlamda müsabakaların yapıldığı bölgelere fayda sağlamaktadır.

Sporlarda elde edilen en yüksek skorlara rekor adı verilir. Spor dalındaki en yüksek dereceyi temsil rekorların sahipleri tarihin unutulmazları arasına girmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı