Sağlık

Steteskopu Kim Buldu Kim İcat Etti

MÖ 400 yılında bulunan stetoskop, kalpten gelen sesleri duymamıza yardımcı olan bir alettir. Göğüs kafesinin içinde kaynayan sirkeye benzetilmişti. 2000 yıl sonra, 17. yüzyılda William Harvey, bu sesi akan suyun çıkardığı şırıltı olarak açıklamıştı.

1816 yılında Rene Theophile Hyancinthe Laennec, kağıdı rulo yaparak bir ucunu hastanın kalbine diğer ucunu kulağına dayayıp kalp sesini dinlemeye çalıştı. Kısa süre sonra rulo kağıdın yerini bir tüp alarak stetoskop’un temelleri atılmış oldu. Yunanca bir kelime olan stetoskop; stetos göğüs ve bakmak kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Günümüzdeki haline gelmesi için çeşitli malzemelerle deneyler yapıldı. En iyi ses iletimi, 30 cm.lik tahta silindirden elde edildi. Bu alet ile kalp sesleri daha net ayrıştırılmaya başlanmış oldu.1829′da, Dr. Charles Williams, Laennec stetoskobunu iki parçaya bölerek geliştirmelerini yapmaya başladı.

Değişik açılara bükülüp katlanabilen bir cihaz haline getirmeyi başardı. 1830 ve 1840 yıllarında tek kulaktan dinlenerek dayanıklı kauçuktan doktorların kalp ve akciğer dinlemelerine açısal hareketlerle kullanım kolaylığı sağlandı. O yıllarda çok farklı bir icat olan stetoskop herkesin ilgi odağı olmayı başarmıştı. 1852’de ilk çift kulaklıklı stetoskoplar kullanıma açıldı. Amerika’dan ve İngiltere’den aynı zamanlarda bu aleti değişik şekillerde ortaya çıkardılar .

Camman tarafından üreilen cihaz ilk olarak 1inçlik ahşap çan’a bağlı tülere doğru incelen spiral telli yayla metal dinleme tülerine bağlı olarak kullanımı kolay ve konforlu idi. 40 yıl sonra stetoskop tasarımı azda olsa tasarım değişimine uğradı.Stetoskobu ilk bulan 17.yy da william harvey tarafından bulunmuştur. 1894’te İtalya ile Amerikalı mühendislerin çalışmaları ile göğüs kafesi için kullanıldı. Bunları diyafram ve çanın yararları üzerine tartışmalar izledi. Çan ve diyaframa olan ihtiyaç artışı ile 1926 da ilk çan ve diyafram birleşimini bugünkü şekline getirdiler. 1960lara doğru ise ilk elektronik stetoskoplar geliştirildi. Bu cihaz vakumlu tüp teknolojisi ile avantajlar sağlıyordu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı