Genel

Stetoskop’u Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Stetoskop, vücut içindeki sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir alettirDiyafram, Tüp ve Kulaklıkdan meydana gelmektedir. Genellikle, kalp atışı, akciğer, bağırsak ve mide sesleri, nabız gibi sesler dinlenmektedir. Stetoskop ayrıca kanın basıncınıda ölçmek için kullanılan bir alettir.

Stetoskop’un tarihi oldukça eskidir. Milattan önce 400 yılında tıp biliminin babası Hipokrat, kalbi dinleyerek duyduğu sesleri sirke kaynamasına benzetirken, 17. YY’da William Harvey ise bu sesleri akarsu şırıltısına benzetmiştir.

Bunlardan uzun zaman sonra 1816 yılında Rene Theophile Hyancinthe Laennec, bir kağıdı rulo şeklinde sarar ve hastanın kalbine dayayarak sesi dinler. Bir süre sonra ise rulo olarak sarılan kağıdın yerini tüp alır ve bu şekilde Laennec Stetoskop’u icad etmiş oldu.

Stetoskop aslen yunanca bir kelimedir, stetos (göğüs) ve skopein (bakmak) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Dr. Charles Williams 1829‘a gelindiğinde, Laennec’in icad ettiği Stetoskop’u iki parçaya bölmüş, bükülüp katlanabilecek bir şekile getirerek geliştirmiştir.

1830 ve 1840‘lı yıllarda kalp ve akciğer dinlemelerine uygun tek kulaklı modeller 1852‘de de çift kulaklı modeller geliştirilmiştir. 1894′de İtalyan Bianchi ve Amerikalı R.C.M. Bowles’in çalışmaları ile stetoskop goğüs kafesinde de kullanılmıştır.

1926′da Lad Howard Sprague ise ilk kez çan ve diyafram birleşimini gerçekleştirmiştir. 1961 yılına gelindiğinde ise Amplivex elektronik stetoskopu geliştirerek bir devrim yapmış, bu sayede stetoskopu daha kullanışlı bir alet haline getirmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı