Sağlık

Tansiyon Aleti’ni Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Tansiyon Aleti ya da kan basıncı ölçer isimli tıp aleti, kan basıncı ölçümlerinde kullanılan bir alettir. Günümüzde 3 tip tansiyon aleti vardır. Bunlar, havalı, civalı ve elektronik tansiyon aletleridir. Havalı tipindeki tansiyon aletleri yanında bir stetoskop ile birlikte kullanılmaktadır.

Tansiyon aleti günümüzden 280 yıl kadar önce icad edilmiştir. Fakat bu ilk tansiyon aletinin, kan ölçümü için bir hayvan üzerinde kullanıldığı kayıtlara geçirilmiştir. Kayıtlara geçirilen bu ilk kan basınç ölçüm işlemi 1733 yılında Reverend S. Hales isimli İngiliz bir veteriner tarafından, bir at üzerinde kan basınç ölçümü invaziv olarak yapılmıştır.

1847 yılında ise insan üzerinde ilk kan basıncı ölçümünü “Kymograph” ismini verdiği aleti ile Carl Ludwig 1847 yılında gerçekleştirmiştir. Tansiyon ölçümlerinde ilk manşon kullanımı ise 1855 yılında Karl Vierordt tarafından yapılmıştır. Tansiyon aletlerinde kullanılan manometreler ilk olarak su ile kullanılmış sonrasında ise 1896 yılında Riva Rochi tarafından civa ile kullanılabilir hale getirilmiştir.

Günümüzde kullanılan ve bizim bildiğimiz anlamdaki tansiyon aletlerinin ilkini ise Dr. Scipione Riva Rochi 1896’da icad etmiştir.  Korokoff seslerinin tanımlanarak kan basınç ölçümlerine oskültasyon olarak eklenmesi ise 1905 yılında gerçek olmuştur.

Ofis dışında da ölçüm sağlayabilen EKBM cihazlarının prototipleri 1940’lı yıllarda tasarlanıp geliştirilmiş ve 1960’lı yıllarda da AKBM cihazları kullanıma girmiştir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı