Ev

Tavayı Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Tava hayatımızda o kadar önemli bir yer kaplıyor ki, adeta kurtarıcımız gibi. Başta ev hanımlarının en çok kullandıkları mutfak malzemelerinden birisi olan tava bekâr erkeklerinde olmazsa olmazlarından bir mutfak malzemesidir.

Yapışmayan tava olarak da bilinen Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimer maddesinin ticari adıdır. Teflon, florlanmış etilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir.

1938 yılında bulunmuştur. Du Pont firmasından 1946 yılında Roy J. Plunkett tarafından piyasaya sürülmüştür.

Bilinen hikâyede teflon tava aslında tesadüf sonucu bulunduğu anlatılmaktadır. Plunkett, Amerika’da soğutucu gaz elde etmek için yaptığı deneyler esnasında hiç ummadıkları bir şey keşfederler. Bir tüp içerisine doldurdukları bileşimden sonra tüpü açtıklarında içinde hiçbir şey olmadığı görülür. Tüpün ağırlığı aynı şeyi söylemiyordu. Tüp kesildikten sonra yüzeyde buldukları beyaz toz asitten etkilenmiyor ve elektrik geçirmiyordu.

1939 yılında patent alındı. Bir süre koruyucu giysilerde kullanıldı. 1946 yılına kadar bu bilgi askeri sır olarak saklandı. Açıklama yapıldığı sıralarda isim ve hemen her yerde kullanım haklarının tamamı alınmıştı.

Mutfak malzemeleri dünyasına geçişi ise 1954 yılına denk gelmektedir. Marc Gregorie ve eşi, teflon malzemesini ince bir tabaka halinde alüminyum üzerine kaplamayı başardılar. Çığır açan bu süreç aynı zamanda günümüzde halen çok ünlü olan Tefal’in de 1955’te kuruluşuna neden oldu.

Teflon tavalar sıcağa da çok dayanıklı olmalarına rağmen, eğer tava boş bir şekilde ateşin üzerine konulursa, 260 derecenin üzerinde içindeki teflon bozulmaya başlar ve 350 dereceye ulaştığında ise tamamen yapısı bozulur.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı