Biyografi

Teleferiği Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Teleferik belirli iki nokta arasında gergin bir veya birden fazla dayanıklı tel üzerinde hareket eden, insan ve yük taşımaya yarayan bir araçtır.

Teleferik kim buldu – teleferik kim icat etti.

Özellikle diğer ulaşım yollarının cevap veremediği arazi koşullarında bile rahatça kullanımın mümkün olduğu teleferik antik dönemlerden beridir kullanıldığı düşünülmektedir.

Ancak teknolojik olarak yeterli gelişimin 1800 yıllardan sonra sağlanması ile beraber teleferiğin daha fazla ve daha zor koşullarda kullanımı yaygınlaşmıştır. Elektriğin icadı ile beraber 1919 yılında Kolombiya’da ilk uzun mesafeli hat olan La Dorada bölgesinde 74km uzunluğunda hat inşa edilmiştir. Bu dönemlerde özellikle yük taşımakta kullanılan teleferik ile ilk yolcu taşıma ise Almanya’da Freiburg şehri sınırları içerisinde bulunan Schavn Insland Dağı ile şehrin arasında yapılmıştır. Bu olay 1929 yılında gerçekleşmiştir.

Gelişmiş sistemler ile teleferikten faydalanarak yük taşıma işlemlerinde ilk göze çarpan olay ise Irak’ta 1951 yılında yaşanmıştır. Dicle nehri üzerinde yapılan bir teleferik hattı ile 4032 ton yük taşınmıştır.

Şu anda en uzun hat İsveç’tedir. Hattın uzunluğu 96,5 km olan teleferik Kiristineberg ve Boliden arasında hizmet vermektedir. Bilinen en yüksekte hizmet veren teleferik ise, İsviçre’de Mürrin ve Schildhorn arasında 6600 metre yüksekliğe kadar hizmet vermektedir.

Dünyanın en hızlı teleferiği ise saatte 40km hıza ulaşan ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Sand-Peat ta hizmet vermektedir.

Ülkemizdeki ilk kurulan teleferik ise, 1963 yılında kurulan, Bursa Uludağ’da bulunmaktadır. Yıldırım İlçesi, Teferrüç semti ile Uludağ Sarıalan Yaylası arasında çalışan teleferik 374 metre yükseklikten 20 dakika sonra 1634 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı