Spor

Tenis’i Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Tenis, raket yardımıyla iki kişi olarak ya da ikişer kişilik iki takım halinde oynanan bir spordur. Tenis’te oyuncular içi boş olan plastik bir topu, raketleri ile ağ üzerinden geçecek şekilde rakibinin sahasına atmaya çalışması şeklinde oynanmaktadır. Kurallara uyularak en çok puanı alan oyuncu karşılaşmanın galibi ilan edilmektedir.

Tenis ilk olarak İngiltere‘de 1800‘lü yıllarda oynanmaya başlanmış sonrasında ise İngilizce konuşan ülkelere yayılmıştır. Günümüzde ise Tenis bir olimpiyat sporu olmuş ve her yaştan, her ülkeden oyuncuya sahip olmuştur. Tenis, dikdörtgen olacak şekilde düz bir yüzey üzerinden genellikle beton, çim veya kum üzerinde oynanmaktadır.

Kortların belirlenmiş ölçüleri bulunduğu için kortlar bu kurallara uyularak yapılmak zorundadır. Kortlar genel olarak 23,77 metre uzunluğunda ve 8,23 metre genişliğinde olmaktadır, genişliği ise çiftlerde 10,97 metreye çıkarılmaktadır.Teniste üç tip vuruş bulunur, bunlar servis, forehand ve backhand vuruşlarıdır.

Günümüzde bir olimpiyat sporu olan Tenis’in 4 önemli turnuvası bulunmaktadır. Bunlara Grand Slam denilmekle birlikte, Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Gross), Wimbledon ve Amerika Açık turnuvalarıdır. Avustralya Açık sentetik kortta, Fransa Açık toprak kortta, Wimbledon çim kortta, Amerika Açık ise sert kortta oynanmaktadır. Bunların haricinde de dünyada bir çok turnuva düzenlenmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı