Bilim

Yıldızları Kim Buldu?

İsmini sıkça duyduğumuz meşhur Bing bang yani büyük patlamadan sonra (13.7 milyar yıl önce) var olduğu düşünülen evrende Bing Bang’den sonraki 200 milyon yıl içerisinde herhangi bir yıldız oluşumunun olmadığı düşünülüyor.

Bu 200 milyon yıllık süre içerisinde evren çok sıcak olduğu için bir yıldız oluşumuna müsait değildi. Ama daha sonra evrenin yerçekimi yıldızların içine helyum ve saf hidrojen çekerek evrenin soğumasına sebep oldu. Böylece diğer yıldızların oluşması için gerekli ortam oluşmaya başladı. İlk yıldızın muhtemelen 1 milyon yıl kadar yaşadığı ve daha sonra bir süpernova patlamasıyla yok olduğu düşünülüyor.

Adına Population III adı verilen bu yıldız,  çekirdeğinde değişik elementleri oluşturarak daha farklı yıldızların oluşmasına sebep oldu. Var olan ilk yıldız hiç bir şekilde görüntülenememişti ve sadece bu yazılan teoriler doğrultusunda var olduğu kanısına varılmıştır. Kütlesel çekim mercekler aracılığıyla bu ilk yıldızlar hakkında bir kaç ipucu üretilebilmiştir.  Bilgisayarda oluşturulan simülasyonlar sayesinde ilk yıldızların nasıl oluştuğu hakkında fikir sahibi olabiliyoruz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı