Yiyecek

Yoğurdu İlk Kim Buldu, Kim İcat Etti?

Geleneksel Türk mutfağının ana yemeklerinden biri olan yoğurt, aynı zamanda tüm dünyadaki sağlıklı yeme ve içme kültürünün önemli bir parçası. Kökleri çok eskidir ve hem Anadolu’da hem de farklı coğrafyalarda bir tür doğal ilaç olarak görülmektedir. Bugün ise birçok zehirlenme vakasına önemli bir alternatif olan birçok yoğurt kim tarafından bulundu? Buluşun etkileri nelerdir? İşte yoğurt tarihi!

Yoğurtun kökeni olarak en çok işaret edilen coğrafya MÖ 1600’lerde Orta Asya’dır.

Buna göre; Sürüsünü besleyen Türkler, hayatta kalmak ve sütün zaman içinde işlenmesini öğrenmek için sürünün sütünü tüketirler.

Daha sonra, yoğurt, sütün fermente edilmesiyle fermente edilerek süte dönüştürme işleminden elde edilir.

Tıpın babası olarak da bilinen Hipokrat, tıpın babası olarak atandı. 8 M.Ö. 3. yüzyılda Orta Asya’da yaşayan İskitlerin yoğurt yaptıklarını ve yoğurtta benzer şeyleri yediklerini söylüyor.

744 yılında kurulan Uygurlarda yoğurt en temel gıda kaynaklarından biridir.

Türk toplulukları, Uygurlar gibi, MS 8. yüzyılda yoğurt ığ kelimesini kullanmaya başlar

Dîvânü Lugati’t-Türk (1075) tarafından yazılan Kutadgu Bilig (1069 – 1070) ve Kâşgarlı Mahmud tarafından yazılan Yusuf Has Hacip’in eserlerinde “yoğurt” ü kelimesi, kelimenin tam anlamıyla karşılanmaktadır.

Ünlü İtalyan gezgin Marco Polo, 13. yüzyılda Asya seyahatinde süt ve süt ürünlerini tanıyor

Ansiklopedi Dünyadaki en saygın ansiklopedilerden biri olan Britannica, Türklerin yoğurt bulduğunu söylüyor.

Avrupa’da yoğurtun yayılmasıyla ilgili ilk bilgi Fransız tıbbı tarihinde bulunur.

Buna göre, 16. yüzyılda Fransa kralı Francis I ateşli bir hastalığa yakalandı ve Kanuni Sultan Süleyman yönetiminde Osmanlı İmparatorluğu, yoğurtu tedavi için krala götürdü.

Ana popülerleşme daha sonra gerçekleşir: 20. yüzyılın başlarında yoğurtun sağlık yararlarına olan merak ve talep yoğurtun sınırların dışına çıkmasına izin verir.

“Diyet Reformu” adlı kitabında Mahatma Gandhi, yoğurtun yatıştırıcı ve yatıştırıcı özelliklerinden de bahseder.

Peki ya sanayileşme? 1919’da ilk defa, Yoğurt, Isaac Carasso’nun Barselona’da sanayileşme sürecini yaşadı ve bugün, Carasso’dur’u tanıdığımız markanın kurucusu Danone ay san

Ayrıca 20. yüzyılda, özellikle İstanbul sokaklarında, farklı şehirlerde yoğurtlarımız var.

Günümüzde onaylan olarak yoğurt urt kelimesi tüm dünya dillerinde Türkçe kelime olarak kabul edilmekte ve onaylanmaktadır.

Fransa’da yoğ ur Youghourt ‘in İngiltere ve Amerika’ Güney Afrika ” Yoğurt ” ” Yoğurt ” ve Yunanistan ” Yaourti ” dünyada verilen isimlerden bazılarıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı